muko

Čím pájet nebo pospojovat batterypack?

Čím, nebo jak, pájet kontakty při skládání baterypacku do nářadí?Protože klasickou pájkou se jednotlivé baterie teplotou poškozují.
A v originále to vypadá spíš na nějaké bodování.

Odpovědi
dr.luha

Pájím rychle, za pomoci roztoku mírně okyseleného chloridu zinečnatého. Prohřeje se možná míň, jak bodováním.

mosoj

Pájí se páječkou a pájka je ta slitina Pb a Sn!!!
Pájet bez pájecí kapaliny či jiného prostředku může jenom laik. Ideální je ten chlorid zinečnatý, kterému se také laicky říká převařená kyselina solná! Prostě v kyselině HCl necháš rozpustit pár kousků zinku!!, nikoliv železa. Stačí kousek obalu článku primární baterie, ten je ze zinku.

Silnou obyčejnou páječkou ( alespoň 100W), která má již dostatečnou akumulaci tepla, to jde bez problémů. Používat pájku s nízkým bodem tání!!!
Za těchto podmínek je tepelné namáhání při pájení stejné ne-li menší než bodové sváření.
Pokud se na to necítíš kupuj si články s již napájenými plochými vývody.

cochee

Ano, jsou to bodové spoje, podomácku to asi není možné. Hledej nějaké prodejce nebo servisy, kde se zabývají články, většinou nabízejí spojování bodovým svarem, otázka je, jestli to budou ochotni provést i na přinesených článcích.

Radius

Velmi dobré zkušenosti jsou s firmou: ges.cz oni se pájením akupaků a nahrazováním vadných článků zabývají už mnoho let.

Roman71

Z důvodu rizika poškození nebo zkrácení životnosti baterie se pásky na jednotlivé články bodují. Pokud se je chcete pokusit pospojovat svépomocně, bez vhodné pájecí kapaliny bych se o to nepokoušel. Je potřeba mít kvalitní hrotovou 60W pájku (neindukční) a baterie pokud možno co nejméně zahřívat.

Při dlouhodobém pájení v článku uvnitř nádobky totiž v místě ohřevu krystalizuje elektrolyt a CELÁ baterie se takto ničí. Pokud nevíte jak na to, raději investujte a svěřte tuto práci odborníkovi.

Jiří Bohumil

Kontakty nejdřív, v místě pájení, dobře mechanicky očistit. Nanesu pájecí pastu. Pak výkonným pájedlem (i trafopájkou s min. 100W) krátkým prohřátím nanesu nízkoteplotní pájku (bobek). Ustříhnu pásek 3 * x mm z Cu plechu, síly cca 0,2–0,3 mm a v místě určeném k pájení provedu totéž. Pak pásek s „cínovými“ body přiložím na kontakt aku a krátce a rychle prohřeji, tak aby se pájka natavila a spojila.
Hlavně je nutno provádět prudce a krátce.
Zatím se na žádném, takto sestaveném packu, nějaký problém neprojevil.
Ale do vnitřku nevidím.:-)

mzm

Co nakoupit články s už přibodovanými pásky?

muko

Děkuji za reakce.
Nějaké vychytávky na bodové pájení jsem našel na netu. Tak něco sestavím.
To klasické pájení jsem zkoušel, jen nevím jak se ty články tím teplem poškodily. Jen na okraj: když koupím články s už přibodovanými kontakty, tak je stejně musím mezi sebou spájet. Tak že to by nic neřešilo.

Dochy

Ty přibodované kontakty Ti umožní pájet dále od článku. Takže to zvládneš i pistolkou bez jejich poškození.

mosoj

Bodová svářečka lze po domácku také zbastlit. Jako hrot se používá uhlík.
Nicméně asi se to pro jeden případ nevyplatí.