kefud

Čím ošetřit spodní část venkovních oken?

Každý rok se oloupe barva se zakytovaných částí křídel oken.Existuje nějaký trvanlivý přípravek?

Odpovědi
zjentek

Pokud ti do okna po většinu dne „slunko mlátí, jak sedlák cepem“, tak existují tmely a barvy odolné vysokým teplotám.
Kdo nemá povahu hodinovýho manžela, nechť nechá na odbornících!

K příspěvku mosoj:

  1. Zbytečně silná vrstva nevhodné barvy je schopna při své degradaci (třeba právě z vyšších teplot) „potrhat“ i tmel.
  2. „kontrolovat přilnutí barvy ke sklu“… to je určitě nějaká šifra.

K ošetření bude třeba použít méně ekologické materiály, nejlépe syntetické, které rozmarům počasí lépe vzdorují. Třeba olejovou barvu bych se zde nebál přelakovat lodním lakem pro ještě vyšší ochranu a tedy výdrž (pozor, takto hrozí změna odstínu barvy). Ovšem jakékoliv další svrchní ochrany jsou marné při použití špatně vybraného, či namíchaného tmelu. Dnes je jich na trhu pestrá paleta, od „dětské plastelíny“ až po ty žáruvzdorné a nemá cenu šetřit.

mosoj

Nešetřit na barvě a kontrolovat přilnutí barvy ke sklu. Jakékoliv odloupnutí od skla ihned opravit.

aliendrone

Ten tmel už má dost. Odbrousit, oddlabat a dotmelit nový – to zaprvé. Počkat až zaschne, nazákladovat a pak vrchní barva. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPOUŽÍT SAMOZÁKLADOVACÍ NEBO DOKONCE VODOU ŘEDITELNÉ BARVY!!! (na okno fujky!) Na „doporučení výrobců/prodejců“ KAŠLI, jim jde o prodej, tobě o VÝSLEDEK!!!

Jak píše zjentek – olej, syntetika. Žádný akryl apod.!!! Osobně bych preferoval syntetiku, protože obecně schne trochu rychleji. Tohle se z fotky těžko posuzuje, ale vypadá to na nějaký Eternal nebo Balakryl apod. – to je na okna úplně na HOV*O, pokud na ně přímo prší!