paul1

Čím ve středověku opracovávali achátové mísy, vázy, šperky, pečetidla aj.?

Achát je velmi tvrdý a kyselinám odolný minerál. Dělají se z něho např. různé dekorativní předměty i hmoždíře a třecí misky na chemikálie. Jakými nástroji dokázali v té době tento tvrdý materiál opracovat?

Volně zpracované podle časopisu Epocha

Nejlepší odpověď
Kepler

Achát zas tak extra tvrdý není, na desetimístné Mohsově stupnici má tvrdost 6 až 7. Syntetická brusiva ještě v té době nebyla známa a tak se používaly různé nerostné minerály – smirek, korund, pro měkčí minerály třeba i obyčejný křemičitý písek, mramor aj. Diamant se dá opracovávat dodnes zase jen diamantem.

Další odpovědi
aliendrone

Nevím, ale předpokládám, že něčím tvrdším. Nějakým druhem korundu? Venkoncem v 15. století už dokázali opracovávat i diamanty a to je přeci jen mnohem vyšší liga. ;) :)

Achát má tvrdost 6–7 (tedy jako křemen >> 7 nebo žula >> 6–7), což mi nepřijde na tehdejší dobu nijak světoborné. Zajímavější je, jak opracovávali žulu v době 4. dynastie cca 2700 př. n. l., když ještě neznali ani železo (např. velmi precizní žulové bloky královské galerie v Chufuově pyramidě), ale i o už víme. ;) :D :D