tazatelka

Čím na MOSAZ?

Čím vyčistím mosaznou tyč a podstavec u staré, ale stále funkční stojací lampy? Navíc v podstavci jsou nějaké záhadné dírky, být to dřevo, tak by člověk řekl, že je to dřevotoč.
Lampa je v normálně obývaném bytě, nevíme vůbec, od čeho by ty direčky mohly být. Poradíte?
Doplňuji:
Lampa NENÍ dčevěná, ale MOSAZná!

Nejlepší odpověď
mosoj

Jasně. Dříve to byl vynikající a laciný cídící prostředek SIDOL, dnes to je to samé ale jmenuje se to SITOL (suspenze).
Jinak výborný je SILICHROM (pasta) či jakýkoliv lešticí prostředek na chrom !
Doplňuji:
http://www.tol­man.cz/cistici­.htm

Určitě už tady takové dotazy byly, ale zřejmě cosi porušovaly a jsou fuč !

Další odpovědi
venkovan

I mosaz oxyduje – a to jsou ty tečky. To samé se najde na dnech nerezových hrnců – tam to urychluje kuchyňská sůl která je nasypána do studené vody a případně kyselé potraviny.
Na vyleštění stačí popel z cigaret a nebo jemný ze dřeva.

anonym

Pokud je ve dřevě červotoč, tak najdete čas od času pod lampou dřevěnou drť. Na leštění drahých kovů (zlato, stříbro i mosaz) se v domácích podmínkách dá používat růžová vata Auron.
Když jsem měla stříbrné příbory hodně zašlé, tak jsem s úspěchem používala kartáček na zuby a zubní pastu, nebo Toro.
Doplňuji:
Ad Dědvševěd:věrný svému nicku se mi tu budeš snažit podsouvat, co jsem myslela a na co jsem reagovala? Chlapče, u něhož se výchova minula účinkem, alespoň si přečti, o čem jsou odpovědi. Ty tu máš odpovídat na dotaz a nikoliv činit závěry, co si myslí jiní účastníci. Laskavě se drž svého tématu a toho, co ti zdejší stránky povolují. Závěry za druhé třeba dělat není. Navíc určitě nejsi z těch lidí, kteří jsou k tomu povoláni.

pusinka50

Já na mosaz úspěšně používám obyčejnou leštěnku na dřevo starou dobrou Diavu za pár korun (červená barva). Krásně se to vsákne a je to jako nové a vůbec to není mastné

bolak

koupil sem si v Baumaxu dřevěný kamna a shořela mi chata… dá se to nějak reklamovat?

anonym

Zkus keramická kamna. Mě nikdy neshořela.

bolak

moc drahý..

Sůwa

Bohužel, Sitol se se Sidolem nedá v účinnosti srovnávat. Dědevševěde, tady jsou přece k moralizování a kárání povoláni pouze dva : ♂ + ♀. To sis teda dovolil dost…☺

tazatelka

Díky všem. Silichrom by se mi líbil, hlavně, abych u toho jakožto astmatik ndostala záchvat.

mosoj

Ten silichrom přežiješ. S tím Sitolem by to teda bylo horší je to samý amoniak ( čpavek).