Čím myslíte, že to je?

Včera jsem se po dlouhé době zasmál u TV. Nemyslím Volby. Na 1. prg. byl pořad s p. Horníčkem. Proč je tak propastný rozdíl mezi humorem pánů Wericha,Horníč­ka,Kopeckého,Men­šíka-atd.
téhle „staré gardy“, a těmi dnešními „baviči“?

Nejlepší odpověď
dudu

Domnívám se, že na tom paradoxně mají zásluhu komunisté, přesněji jejich cenzoři. Nebyly povoleny vulgární výrazy, také zmínky o sexu musely být decentní. A především byla nepřípustná kritika režimu. Vámi zmínění pánové /a nejen oni/ byli schopni produkovat vysoce inteligentní humor s jinotaji, zábavu a hluboké myšlenky. Dnes často stačí stupidní scénář proložený hrubými výrazy a pornem. Pořady jsou šity horkou jehlou a humor nahrazuje smích nahraný ze záznamu. Většinou je to opravdu obraz bídy a utrpení.

Další odpovědi
annas

I já si myslím, že v období totality měly zábavné pořady mnohem vyšší úroveň než dnes. Vystupovali v nich oblíbení a inteligentní herci a umělci, a proto i jejich humor byl na výši i přes tak složitou dobu. Vzpomínám např. na Hovory H, silvestrovské pořady s Vladimírem Menšíkem – dodnes nepřekonané. Dnes takovéto zábavné pořady, jak jsme je znali z minulých dob, už neuvidíme.
Po listopadu ještě nějakou dobu běželo, mám pocit, Televarieté a Možná přijde i kouzelník. Poté z České televize zábava zmizela úplně a nastoupila Nova se svými pořadu typu Novoty nebo Zlatá mříž. Úroveň byla velmi mizerná, vystoupení málo vtipná, někdy až hloupá, zkrátka většinou trapná zábava. Lidé se smáli čemukoliv, především, když slyšeli nějaké sprosté slovo. Bavit začal kdokoliv. Také filmy a seriály z dob minulých (i přes svou angažovanost) často kvalitou předčí současnou tvorbu.
Nedávno jsem četla, že nejvíce diváků sleduje reprízy starších českých filmů, které uvádějí nové stanice.
Lidem se asi nechce přemýšlet třeba nad náznaky zápletky u vtipů, jejich vyzněním, neumí číst mezi řádky, jen se dívají a nepřemýšlejí. Smějí se, když se objeví nějaké vulgární slovo. Zkrátka jen „konzulmace“ bez hlubšího zamyšlení.

mosoj

Mladé generaci se to zdá naopak. Přesto tam ten rozdíl je. Je to o tom, že v jejich humoru je hlubší myšlenka a ne jenom šaškování.

ReHu

Souhlasím s Mosojem i s Dudu 🙂

anonym

S těmi bolševiky je to jistě pravda.Ale tak trošku se obávám,že důvod by mohl být i ten,že lidem,obecně,se nechce moc dumat.Ta záplava těch (znám to správné jméno,ale nejde to),přišla z venku.Vypatlané sitcomy Made in USA,vylízané argentinské telenovely…Spousta veteše. Tam bolševici opravdu nebyli.To není náhoda,že nejprodávanějšími novinami je Blesk.
Nikdo se nechce každý den hrabat ve Freudovi,nebo dumat o smyslu života. Ta průmyslová výroba zábavy je ale strašidelná, a asi nevyhnutelná.Málo myslet,makat,na­kupovat,ať se prach točej. Celková filozofie,dnešní tzv.„konzumní společnosti“ – vede tudy cesta?
Já řešení neznám. Ale mám takový neodbytný pocit,že se pohybujeme víc a víc rychleji a přesně tam.

annas

Bubco, moc hezky jste to napsal. Souhlasím s Vámi. Doma si mohu volit z 20 televizních stanic, ale stěží si vyberu jednu. A to se zpravidla dívám na reprízy starších filmů nebo na ČT 2, kde jsou většinou poučné pořady.
Mnohé je vidět i na internetu. Když jsem kdysi dostala DÚ, ani mě nenapadlo, abych někoho požádala o pomoc (jen zcela výjimečně). Teď to studenti pokládají za samozřejmé, zadají dotaz a někdo odpoví. Ale zřejmě to nevadí ani učitelům, přece poznají, zda ten či on žák mohl perektně domácí úkol vypracovat.
Nedávno jsem vyslechla debatu mladé dívky se ženou, která navštěvovala jedenáctiletou střední školu. Dívka se do ženy pustila, jakou může mít její vzdělání úroveň, když vlastně jako by končila v současném třetím ročníku. Nepochopila, že se chodilo do školy v sobotu, že vyučovacích hodin bylo víc než je dnes a že informací za asi 50 let přibylo. Jeden ze vztah mladé generace ke starší.
Ještě před několika lety byli naši studenti při různých průzkumech vědomostí na špici, ale dnes se v některých předmětech dotaly téměř na úroveň rozvojových zemí. Bude hůř.
Peníze, peníze, pochlubit se, že já mám víc, závidět atd. Třeba brát i hotovou nekvalitní televizní zábavu, u níž nemusím vůbec přemýšlet.