Mara80

Čím může být způsobena plíseň,když máme zateplený dům,nová okna a topíme na 25 stupňů.

Dobrý den,můj problém je plíseň.Všude,kde se něco pověsí na zeď se udělá plíseň.Dům je zateplený,okna jsou nová a topíme pořád.

Nejlepší odpověď
Drap

Důvodem plísně je právě to zateplení. Musíš více a pravidelně větrat. Hermeticky uzavřít budovu je nepřirozené. Z toho vzniká ten problémn. Ušetříme na topení, ale budova nemá možnost vyloučit vlhkost. Ta se následně musí někde vysrážet a to je živná půda pro plísně. Musíme tedy najít vhodný kompromis. A to zajistíš jken pravidelnou výměnou vzduchu. Je třeba si uvědomit, že jenom dýcháním člověk během 24 hodin vyloučí cca 2,5litru vody. a tu musíš dostat nějakým způsobem z budovy.

Další odpovědi
anonym

Domek je utěsněný,nemá jít kam odpařená voda,ta se usazuje na zdech,okolo oken a podobně..
Dopručuji důklané větrání v pravidelných intervalech .
Setkal jsem se s tím také,mám sice starý domek,ale po vsazení nových oken se začala tvořit plíšen,pravidelné větrání a cirkulace vzduchu je ideální proti plísním.

jirkajirka

Jen doplním Jugara a Drapa.Múže ještě být špatně provedené zateplení. Mezi polystyrenem a fasádou se musí nechat možnost odvětrávání. Lepení tak zvaně na ,,bochánky" ( Hrací kostka s číslem 5. ) a nahoře po střechou nehat možnost odvětávat Neuzavírat omítkou,lepidlem.

Mapel

Ještě jedno doplnění. Plíseň nemá ráda průvan a sucho. Zateplením veškeré výpary zůstanou v bytě – vlhkost. Neproudí vzduch a plíseń roste. Jak už zde v odpovědích bylo řečeno, zvolit kompromis a pravidelně intenzivně větrat a dostat vlhkost z bytu. V létě permanentně větráme a je menší problém s plísní. Jakmile to venkovní teplota dovolí, tak větrat po celý den.

cukrar

Úplně žasnu nad některou odpovědí.
Důvodem plísně je právě to zateplení*** copak každý zateplený objekt plesnivý?
Hermeticky uzavřít budovu je nepřirozené***to se ještě nikomu nepodařilo, přestože by si to stavebníci přáli. Viz Blower Door test.

Je špatné, když dům je děravý a táhne přes zdi.
Lepení tak zvaně na ,,bochánky" ( Hrací kostka s číslem 5. ) a nahoře po střechou nehat možnost odvětávat*** opět další nesmysl.Když bude proudit mezi izolantem a stěnou studený vzduch, tak to nemůže přeci izolovat.
Zateplení na buchty je špatné a nepřípustné!!

Mara, je třeba měřit povrchovou teplotu stěny v místě plísní. To že někde máte 25°C neznamená, že je to všude. Není zateplení jako zateplení. Jaký a kolik máte izolantu, na jaké stěně a z čeho je složena?
Plíseň je příznakem vady stavby, kdy povrchová teplota stěny klesne pod hodnotu rosného bodu.
Musíte měřit vlhkost vlhkost v místnosti. Píšte si hodnoty, vlhkost teplotu v místnosti a na stěně.