Madla100

Čím musí být vybavena bytová jednotka, aby se mohla pronajímat? Prosím i číslo paragrafu a odstavce zákoníku.

Musí být bytová jednotka zařízením na topení a ohřev vody? Pokud není a nájemník pronajímatele o zřízení tohoto zařízení požádá, na čí náklady zařízení bude zřízeno?

Nejlepší odpověď
cukrar

Jestli hledáte číslo předpisu, kde bude seznam toho, co musí být v bytě, tak ho nenajdete.
Byt musí být obyvatelný. Byt bez topení asi není obyvatelný, jako bez vody. Ale klidně bez kuchyňské linky klidně.

Další odpovědi
nyjono

Co mám informace, tak zřízení potřebných zařízení je věc dohody.
Může tak učinit nájemce a mít o příslušnou částku snížený nájem. Třeba o domluvenou částku na dohodnutou dobu.
Nebo může na své náklady jednotku vybavit majitel nebo pronajímatel.

Pepa25

„V § 2243 o. z., se stanoví, že byt je obyvatelný v případě že je způsobilý k nastěhování a obývání, což znamená, že musí být čistý a ve stavu, který se obvykle považuje za dobrý a je zajišťováno poskytování nezbytných plnění spojených s užíváním bytu. Z tohoto vyplývá, že zde musí být zajištěna dodávka pitné vody, odvod odpadních vod, musí být umožněno osvětlení, vytápění bytu, byt musí být vybaven WC a umyvadlem a zajištěny další služby ve společných prostorách, v rozsahu § 3 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. To vše s přihlédnutím k vybavení domu.
Není tedy výslovně právním předpisem stanoveno, jakými zařizovacími předměty má být byt vybaven.“

Zdroj: https://www.mmr­.cz/cs/minister­stvo/bytova-politika/pravo-legislativa/sta­noviska-odboru-bytove-politiky/najemne-za-vybaveni-bytu