Lucyfer

Čím lze vyčistit usazeniny z vnější strany pánviček, hrnců apod.? Jak odstranit silnou vrstvu vodního kamene z toalety?

Dáváme do pucu byt pod člověku, který to tam zrovna neudržoval…
Na dně mísy se drží vrstva, která připomíná rez. Máte nějaké tipy na přípravky či fígle? Bude to chtít nejspíš nasadit těžší kalibr…

Níže přikládám foto pro lepší představu, ohledně nádobí.
(Tohle jsem nikdy nechápala… snad je potřeba všechno umývat i z druhé strany… )

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejdřív to nádobí: pokud to nejde žádným Cifem, Realem apod., pak zkus něco z těch rad: https://www.jak­cistit.cz/cate­gory/cisteni-v-kuchyni/cisteni-nadobi/. Já to ale nemám vyzkoušené, radši používám brutální způsob roztokem NaOH (bacha na oči, ochranné gumové rukavice). Louh ale není vhodný na hliník, zčernal by.

Vodní kámen: štamprla kyseliny chlorovodíkové do mísy na noc a pak WC štětka.

Další odpovědi
Blaškova

Dobrý den, vlhkým hadříkem naneste jedlou sodu a nechte chvíli působit, pak omyjte. Někdy je potřeba opakovat postup. Do wc na noc (kdy je malý předpoklad použití), nalijte ocet a nechte působit, pak použíjte štětku. Při zastaralých usazeninách je potřeba opakovat.

aliendrone

POKUD je „to hnědé“ na dně OPRAVDU vodní kámen… ;) :D

Souhlas s Keplerem, rozcházím se s ním pouze v koncentraci. Já bych zaprvé prolil záchod kýblem horké vody, zadruhé štětkou vytlačil maximum zbylé vody do odpadu a do toho zbytku nalil asi tak 0,5l HCl – kdo má čekat celou noc? ;)

S tím louhem – lépe to bude fungovat s horkým louhem a kastrol na sporáku taktéž ohřej na maximum a pak ho do louhu ponoř. Pozor, bude to PRSKAT (bouřlivá reakce), hlídej si oči, oblečení a vůbec okolí. Hlavně se nenadýchej výparů!

Alternativou je to nahřát, a hustou kašičkou z Jaru a čistícího písku horké odrbávat drátěnkou (horký kastrol držet v chňapce), MNOHEM víc pracné, ale bezpečnější, zvláště pro ty obouručně levé. Na začištění použít šmirgl pro podvodní broušení hrubosti 320. :)