jasan

Čím je způsobena gravitace?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud to zjistíš, pravděpodobně dostaneš Nobelovku.

Další odpovědi
Kepler

Je to vnější projev přítomnosti hmoty. Gravitace, gravitační interakce je univerzální silové působení mezi všemi formami hmoty a právě tím se odlišuje od všech ostatních interakcí. Gravitační interakce je nejslabší ze základních interakcí, má nekonečný dosah a je vždy přitažlivá. Nejvýznamněji tedy působí na objekty o velké hmotnosti (makrosvět).
V rámci teorie o sjednocení sil se hledá její kvantový projev – elementární částice graviton.

luckykubrt

Je to možná nesmysl, ale myslím si, že za gravitací stojí tlak vzduchu (atmosféra). Kdyby byla naše Země bez atmosféry vznášeli by jsme se podobně jako na Měsíci. 🙂

anonym

Může za to všemír.

Dochy

luckykubrt: Máš pravdu, je to nesmysl 😉 Díky gravitaci se nám Země stále drží u Slunce a nejeví snahu odlétnout. Přestože mezi Zemí a Sluncem té atmosféry příliš mnoho není.
Atmosféra dokonce umožňuje vznášet se věcem, které by bez ní byli přišpendlené na zemi (vzducholodě, balony, letadla,…). Na měsíci se nic z toho vznášet nebude, tam lze jen poskakovat…

luckykubrt

Podle mně u vzducholodí a balónů je to, že se vznáší způsobené tím, že jsou naplněné plynem lehčím než vzduch. U letadel pak vztlakovou silou. 😉

Ok227

Ještě taky stojí za úvahu to, že aby mohlo mít nebeské těleso atmosféru, tak musí disponovat dostatečně velkou gravitací a také to, že gravitací disponuje vše co má hmotnost(tužka, měsic,…), ale už ne vše má atmosféru 😉

Dochy

Ano. A nic není lehčí než vakuum – tím vyloučíme fungování vzducholodí a balonů – a ve vakuu nebude fungovat ani vztlak, takže ani klasická letadla. (mimochodem i u těch balonu se jedná o vztlak, jen princip jeho vzniku je trochu jiný)