Avatar uživatele
Reganois

Čím je to způsobeno, že minerál ametyst má fialovou barvu?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Ametyst před 1086 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Fialová barva se obvykle připisuje manganu, a některým prvkům vzácných zemin.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Fialové zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Po vyblednutí a následně novým ozářením radioaktivním zářením se ametystu barva navrací. Více zde: https://www.ma­lachit-obchod.cz/atlas-kamenu/ametyst/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Ametyst (minerál) dostal své jméno podle barvy obličeje uživatelky Ametyst poté, co zkusila vypít „Keplerův MEGACLOUMÁK“! Naštěstí má silný kořínek a přežila to, cehož důkazem je její zdejší působení. ;) :)

Pokud si pamatuji, tak je to v podstatě křemen (SiO2) a zabarvení způsobují inkluze jiných sloučenin, jen nwm jakých. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Arne1

S tou barvou je to složitější. Když ametyst zahřeješ, stane se z něj nažloutlý citrin. Když ten citrin strčiš pod rentgen, tak máš zase ametyst.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Reganois

Jsem rád, že jsem dostal odpověď přímo od zdroje.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

🙂 Ametysty miluju. Nejkrásnější jsou z Brazílie. To zbarvení minerálů je někdy záhada, protože třeba fluorit může byt nádherně zelený ,ale také fialový. To samé s křemenem-od růžové a žluté k hnědé.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Ametyst>>> Prý je to „můj šutrák“ – tvrdí mi starší starší. Ona je zblblá do všelijakých horoskopů a obecně esoteriky a k ametystu mi „přivěštila“ i planetu Saturn. :D :D :D

Já také mám rád tento polodrahokam, dokonce mám manžetové knoflíčky a sponu do kravaty s ametysty, ale od dob „fialových sak“ je moc nepoužívám. :)

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Reganois

Nebo malachit.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek