Reganois

Čím je to způsobeno, že minerál ametyst má fialovou barvu?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Fialová barva se obvykle připisuje manganu, a některým prvkům vzácných zemin.

Další odpovědi
Kepler

Fialové zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Po vyblednutí a následně novým ozářením radioaktivním zářením se ametystu barva navrací. Více zde: https://www.ma­lachit-obchod.cz/atlas-kamenu/ametyst/

aliendrone

Ametyst (minerál) dostal své jméno podle barvy obličeje uživatelky Ametyst poté, co zkusila vypít „Keplerův MEGACLOUMÁK“! Naštěstí má silný kořínek a přežila to, cehož důkazem je její zdejší působení. ;) :)

Pokud si pamatuji, tak je to v podstatě křemen (SiO2) a zabarvení způsobují inkluze jiných sloučenin, jen nwm jakých. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

S tou barvou je to složitější. Když ametyst zahřeješ, stane se z něj nažloutlý citrin. Když ten citrin strčiš pod rentgen, tak máš zase ametyst.

Reganois

Jsem rád, že jsem dostal odpověď přímo od zdroje.

Ametyst

🙂 Ametysty miluju. Nejkrásnější jsou z Brazílie. To zbarvení minerálů je někdy záhada, protože třeba fluorit může byt nádherně zelený ,ale také fialový. To samé s křemenem-od růžové a žluté k hnědé.

aliendrone

Ametyst>>> Prý je to „můj šutrák“ – tvrdí mi starší starší. Ona je zblblá do všelijakých horoskopů a obecně esoteriky a k ametystu mi „přivěštila“ i planetu Saturn. :D :D :D

Já také mám rád tento polodrahokam, dokonce mám manžetové knoflíčky a sponu do kravaty s ametysty, ale od dob „fialových sak“ je moc nepoužívám. :)

Reganois

Nebo malachit.