Cim je povestny jezero Mono Lake?

Spis co ma za zvlastnost.
Doplňuji:
ulet-povestne

Nejlepší odpověď
annas

Jezero Mono Lake

Cestovatelům se v Lee Vining otevře úchvatný pohled na obrovské modré jezero Mono Lake, z něhož trčí šedivě bílé vápencové věže – tufy. Po dlouhém a prudkém sjezdu z horského průsmyku Tioga Pass každého překvapí, že hladina Mono Lake je rozlita ve výšce 1952 metrů. Mono Lake bylo kdysi označeno za mrtvé jezero. Nežijí v něm ryby, neboť je téměř třikrát slanější než obyčejná mořská voda. Tohle horské oko je navíc přesyceno alkalickými minerály, takže na omak připomíná mýdlový roztok. Spisovatel Mark Twain, který tudy kdysi projížděl, později poznamenal, že se voda „dobře hodila k praní oděvů“. Navzdory složení žijí v jezeru garnáti, na jeho březích posedávají miliony mušek, které naštěstí nejeví o člověka zájem, a ve vzduchu poletuje na čtyřicet tisíc kalifornských racků, kteří zde hnízdí. V roce 1941 odklonili radní v Los Angeles hlavní jezerní přítoky, aby uspokojili potřeby suchem strádající aglomerace. Ekosystém jezera, které nemá odtok, kvůli tomu v roce 1984 málem zkolaboval. Hladina poklesla o rekordních 13 metrů a hrozilo úplné vyschnutí. Nyní tečou řeky opět starými koryty a jezero se zvolna plní. Katastrofální úbytek vody obnažil celé zahrady jehlanců, které vznikly probubláváním vápníku na povrch. Tyhle vzácné „vodní krápníky“, někdy o výšce deseti metrů, zase za pár let zmizí pod vodou. K jezeru, respektive do rezervace Mono Lake Tufa, se nejlépe přiblížíme ze západu po silnici č. 120, na niž odbočíme 13 km jižně od Lee Vining. Křižovatku poznáme podle hrobu Mono Joa, vymyšleného chlapíka, který prý jezero objevil a záhy nato přežil devět chřestýších uštknutí (Mono Lake Tufa – vstupné: $3/osoba, Park Pass lze uplatnit).

Zdroj: http://www.ame­rika.cz/za-hradbu-sierra-nevady-do-kalifornskych-pousti/

Další odpovědi
hanulka11

Jezero Mono Lake leží ve státě Kalifornie, východně od Yosemitského národního parku. Od dvacátých let minulého století jeho hladina postupně klesala, protože město Los Angeles začalo odebírat velké množství vody z jeho přítoků. Do roku 1994 poklesla hladina jezera o 15 metrů a tím se odkryly zajímavé fotogenické pěnovcové (travertinové) věže, které vznikly usazováním minerálů z horkých, do té doby podvodních vřídel.
Se snižováním hladiny však současně vzrůstala zásaditost vody a tím pádem začali vymírat malí krabi, kteří byli potravou vodního ptactva, tím pádem začali vymírat i dravci…
V současné době hladina jezera Mono Lake postupně stoupá, protože Zelení prosadili snížení odběru vody. Věže budou ale ještě mnoho let viditelné.

Zdroj: http://volani­dalek.cz/usa/par­ky-zapadu/mono-lake.html