arten18

Čím je podložena hodnota Eura?

Nedávno mě trkla do hlavy otázka čím je vlastně podložena hodnota eura. Nejdříve mě napadlo ekonomikou, jenže to mi nějak nesedí. Když se koukneme napříč Eurozónou tak euro je hodnotou všude stejné nezávisle na ekonomice členské země.

Čím je to tedy, že má euro hodnotu takovou jakou má? Je to cennými papíry a investory, nebo nějakým systémem ukládání hodnot například ve zlatě nebo společným HDP členských zemí?

Napadá mě spoustu věcí, ale žádná mi nepřijde jako dobré vysvětlení.

Když mi to někdo objasní, budu rád.

Nejlepší odpověď
marci1

Dnešní měna ( např. i euro ) se nazývá tzv. „fiat money“. Přečtěte si, co o ní řekl pan Tůma, guvernér ČNB:
„Dnešní měny se v odborné literatuře nazývají "fiat money“. V češtině nemáme odpovídající překlad a předem musím odmítnout případnou domněnku, že by šlo o metaforu spojenou s hospodářskými potížemi italské automobilky stejného jména. Ve skutečnost má slovo „fiat“ původ ve středověké latině a volně by se dalo přeložit „staniž se“. V přeneseném významu se v angličtině používá pro výrok autority a pojem „fiat money“ tudíž znamená, že peníze existují na základě rozhodnutí státu: „budiž peníze“. Jinak řečeno, dnešní peníze nemají hodnotu samy o sobě, žádný stát ani centrální banka dnes například nebude peníze vyměňovat za zlato, ani za žádné jiné aktivum. Svou hodnotu peníze získávají výrokem státu, většinou zákonem, v kombinaci s ochotou lidí se tomuto výroku podřídit. Nakonec, aniž bych chtěl hodnotit vhodnost použitých slov, zjistíme, že výraz ze socialistických bankovek o „krytí prací lidu“ není tak docela nesmyslný. Hodnota a stabilita měny je totiž zaprvé dána kredibilitou tvůrců hospodářské politiky, tj. těch, kteří řekli „budiž koruna“ (či dolar, euro, peso nebo jakákoli jiná měna). A za druhé závisí na konkurenceschop­nosti ekonomiky, tzn. na schopnosti lidí tuto měnu používajících vytvářet hodnoty a prodávat je na trhu. Důležitá přitom není kredibilita a konkurenceschopnost pouze v současnosti, ale do značné míry i očekávání o budoucím vývoji politik a celého hospodářství".
http://www.an­tibank.wbs.cz/Cim-je-kryta-mena.html

Další odpovědi
Drap

Většina současných měn jsou kryty víceméně fiktivně. Většinou majetkem a aktivy států. Pokud by jsi hledal, to co platívalo před časem, že bankovky jsou kryty zlatem, tak podobnou komoditu by jsi u eura hledal marně.

cochee

Mám obavu, že doopravdy to vlastně nikdo neví – vše je virtuální bublina…

NikkiHeat

Dřív byla měna krytá zlatem. Dnes je kryta důvěrou takže ničím. To v podstatě dává možnost tisknout peníze jak na běžícím pásu a jde (jak správně uvádí Marci1) o tzv. fiat měnu. Pokud vás problematika zajímá nesmí vám ujít základní vysvětlení světa peněz jako např. v tomto videu.

http://www.you­tube.com/watch?v=_a­EQX0sbEzQ

anonym

Je to ekonomikou – jenže nikoli ekonomikou jednotlivých zemí (to by se těžko řešilo, euro je jen jedno) – ale ekonomikou celé eurozóny (tedy zemí, které vlastní měnu eurem nahradily).
😉