Avatar uživatele
Registrovaný

Čím je podložena hodnota Eura?

Nedávno mě trkla do hlavy otázka čím je vlastně podložena hodnota eura. Nejdříve mě napadlo ekonomikou, jenže to mi nějak nesedí. Když se koukneme napříč Eurozónou tak euro je hodnotou všude stejné nezávisle na ekonomice členské země.

Čím je to tedy, že má euro hodnotu takovou jakou má? Je to cennými papíry a investory, nebo nějakým systémem ukládání hodnot například ve zlatě nebo společným HDP členských zemí?

Napadá mě spoustu věcí, ale žádná mi nepřijde jako dobré vysvětlení.

Když mi to někdo objasní, budu rád.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dnešní měna ( např. i euro ) se nazývá tzv. "fiat money". Přečtěte si, co o ní řekl pan Tůma, guvernér ČNB:
"Dnešní měny se v odborné literatuře nazývají "fiat money". V češtině nemáme odpovídající překlad a předem musím odmítnout případnou domněnku, že by šlo o metaforu spojenou s hospodářskými potížemi italské automobilky stejného jména. Ve skutečnost má slovo "fiat" původ ve středověké latině a volně by se dalo přeložit "staniž se". V přeneseném významu se v angličtině používá pro výrok autority a pojem "fiat money" tudíž znamená, že peníze existují na základě rozhodnutí státu: "budiž peníze". Jinak řečeno, dnešní peníze nemají hodnotu samy o sobě, žádný stát ani centrální banka dnes například nebude peníze vyměňovat za zlato, ani za žádné jiné aktivum. Svou hodnotu peníze získávají výrokem státu, většinou zákonem, v kombinaci s ochotou lidí se tomuto výroku podřídit. Nakonec, aniž bych chtěl hodnotit vhodnost použitých slov, zjistíme, že výraz ze socialistických bankovek o "krytí prací lidu" není tak docela nesmyslný. Hodnota a stabilita měny je totiž zaprvé dána kredibilitou tvůrců hospodářské politiky, tj. těch, kteří řekli "budiž koruna" (či dolar, euro, peso nebo jakákoli jiná měna). A za druhé závisí na konkurenceschopnosti ekonomiky, tzn. na schopnosti lidí tuto měnu používajících vytvářet hodnoty a prodávat je na trhu. Důležitá přitom není kredibilita a konkurenceschopnost pouze v současnosti, ale do značné míry i očekávání o budoucím vývoji politik a celého hospodářství".
http://www.antibank.wbs.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Většina současných měn jsou kryty víceméně fiktivně. Většinou majetkem a aktivy států. Pokud by jsi hledal, to co platívalo před časem, že bankovky jsou kryty zlatem, tak podobnou komoditu by jsi u eura hledal marně.


Avatar uživatele
Stříbrný

Mám obavu, že doopravdy to vlastně nikdo neví - vše je virtuální bublina...


Avatar uživatele
Bronzový

Dřív byla měna krytá zlatem. Dnes je kryta důvěrou takže ničím. To v podstatě dává možnost tisknout peníze jak na běžícím pásu a jde (jak správně uvádí Marci1) o tzv. fiat měnu. Pokud vás problematika zajímá nesmí vám ujít základní vysvětlení světa peněz jako např. v tomto videu.

http://www.youtube.com/…


Avatar uživatele

Je to ekonomikou - jenže nikoli ekonomikou jednotlivých zemí (to by se těžko řešilo, euro je jen jedno) - ale ekonomikou celé eurozóny (tedy zemí, které vlastní měnu eurem nahradily).
;-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 839
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 298
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.