Smlouvyzdarm

Čím byl tábor v Letech? Byl to koncetrák, pracovní tábor, cikanský tábor, tábor nucené koncentrace nebo něco jiného?

Ptám se, protože mám pocit, že toto téma bývá často politicky zneužíváno a jen osvěta může přispět k tomu, že více lidí bude vědět, kdo se opírá o historická fakta a kdo z politiků naopak vaří z vody a téma využívá aniž by znal bližší okolnosti. Také se blíží volby a tak se dá očekávat, že někteří se títmo tématem budou ohánět, tak abychom všichni byli v obraze.....

Když dovolíte doplním otázku také svou odpovědí. Než si na něco udělám nějaký vlastní názor, tak mi většinou nestačí podívat se jen na Wikipedii. Opověď Mercuriona se mi moc líbí i když odkaz na slovník… no to bychom měli třeba i koncentrační hlavní nádraží 🙂 Myslím, že společensky nejkorektnější by bylo označení použité komisí, která z pověření vlády v roce 1999 zkoumala holokaust a která se vyhla označení tábora v Letech jako koncentračního tábora a označila jej nakonec jako tábor nucené koncentrace – to je překvápko co? V této komisi byli i lidé z výboru pro odškodnění rómského holokaustu, takže bych to považoval za jakýsi kompromis napříč barevným spektrem. Z dokumentů však vyplývá, že to byl úředně tábor pro cikány a osoby po cikánsku žijící. Profesor Jan Rataj uvádí, že Lety byly pracovním vězeňským táborem neboli pracovním kárným, později pracovním sběrným táborem pro cikány a necikány s „cikánským způsobem života“. Myslím, že by bylo vhodné uvést předevší proč nebyl tábor touto komisí označen jako koncentrační. Toto označení by bylo zavádějící, protože by vzbudilo představu, že se jednalo o podobný tábor jakým byli Mauthausen, Osvětim apod., což však neodpovídá realitě, protože zde docházelo k situacím, které by v kncentračních táborech nemislitelné. Nedocházelo zde ke střílení, k usmrcování. Vězni se odtud vozili do civilních nemocnic a pokud prokázali, že mají místo pobytu a stálou obživu, tak byli dokonce propuštěni (pokud to tedy nebili zločinci, ale byli sebráni pro cikánský způsob života – neusadilil se a kočovali). Personál tábora s výjimkou posledních tří měsíců nebyl ozbrojen a část vězňů vůbec nebydlela v táboře. Zajištění bylo jen minimální a jak uvádí profesor Rataj až čtvrtina vězňů uprchla. Tábor v Letech tedy byl sice místem utrpení, to však bylo způsobeno především otřesnými hygienickými podmínkami a nedostatkem potravin, kdy i z tohoto důvodu byl nahrazen ředitel tábora, což by se asi jinde nestalo. Dle mého by se naopak lidé, kteří přišli o své blízké v opravdových koncentrácích mohli cítit dotčeni, že se Lety chtějí srovnávat např. s Osvětimí. Závěrem si nemohu odpustit poznámku – v čem byl vlastně vloni problém, když Babiš řekl, že to byl pracovní tábor??? Kdo požadoval jeho odstoupení za tento výrok ??? (No jistě Kalousek, Zaorálek a Schwarzenberg v jehož lesích ti vězni makali…a samozřejmě desítky dalších hvězd našeho politického nebe) A minist pro lidská práva JUDr. Diensbier měl dokonce snad říct, že je to popírání holokaustu? Sakra kde tech chlap vzal doktorát z práv. Prosím už mu ve volbách nedávejte své hlasy.....

Nejlepší odpověď
Drap

Pracovní cikánský tábor. Práci využívali mimo jiné v hojné míře Schwanrzenbergové

Další odpovědi
autacek

V Letech byli od samého počátku zřízení trestného pracovního tábora samí svatouškové. Jako důkaz je možné se podívat na složení osazenstva dnešních věznic. Oficiální data sice neexistují, ale už na první pohled je zřejmé, že je tam občanů rómské národnosti ke zbytku společnosti poměrově více, než na svobodě. Ale zpět k vepřínu, takřka každé místo má nějakou historii a zrovna toto místo, kde se bezpochyb soustředili (i) darebáci. Jestli je třeba kvůli tomu bourat velkokapacitní vepřín, když jeden památník tam už je (kdy zde těch skutecných obětí bylo v porovnání s ostatními ztrátami na životech během války pouhá hrstka) je více než co jiné hlavně politické téma, ale zaplatíme to z daní my všichni.

Mc Merkurion

… je zajímavé, že o tomto táboře se vždy dozvídáme před volbama, a od stran, který to maj nahnutý, či politických vižírků (například nyní Herman) … proč se má vlastně stavět památník? … to už jsme zapoměli, jak jsme s Krylem zpívali o slavných kladečích věnců … prej nejsme jako oni, a sejde se rok s rokem, a je to tady zpět … až si dokážeme odpovědět na tyto otázky, bude nám pravý důvod onoho tábora absolutně šumák …

… jo, a mimochodem, jak to mohl bejt cikánský tábor, když u nás máme jen samé romy? …

… budeme-li vycházet, že slovo koncentrák(kon­centrační) vychází ze slova koncentrovat=sou­střeďovat (http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/kon­centrovat) , pak pracovní tábor, kde se soustřeďovali cikáni vyhýbající se práci (jen někteří, kdyby tam byli všichni, tak by musel bejt několikanásobně větší) je koncentrák …

… ale co chceme v dnešní době, kdy za slovo cikán se pomalu zavírá a bílí jsou diskriminováni >>> je zajímavé, že se na tom velmi podílejí politici a faráři, jak příhodně nejčastěji oblečeni v černý oblek či sutanu …

Ušel ventil

Koncentrační tábor Lety byl zprvu trestní pracovní tábor a později také koncentrační tábor během druhé světové války, zřízený na okraji obce Lety v dnešním okrese Písek. Oficiální označení tábora se v závislosti na jeho funkci měnila. Tábor byl založen 8. srpna 1940 jako kárný pracovní tábor pro odsouzené vězně. Od 9. března 1942 byli ve sběrném táboře a od srpna 1942 v cikánském táboře v Letech vězněni lidé považovaní protektorátními úřady za Cikány, tedy především čeští Romové. Ti byli drženi za nelidských podmínek a většinou zde nebo později jiných koncentračních táborech zahynuli. Do vyhlazovacího tábora v Osvětimi bylo deportováno celkem 420 letských vězňů. Tábor měl českou posádku i velení, byl po celou dobu své existence provozován protektorátními úřady a čeští četníci také sepisovali „Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku“, zadržovali je a dopravovali do tábora.

Na místě tábora byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín
V 90. letech 20. století byl u vepřína zřízen památník. Od té doby se také datují snahy vepřín odstranit a na jeho místě vybudovat památník obětem tábora.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koncentra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor_Le­ty

Drap

Komise se vyhla označení koncentrační tábor, proto že téměř celý národ ví jaá byla skutečnost. Dospěli tedy k šalamounskému označení a řekli přesně to, co se od nich očekávalo. Proto vlastně byla komise i jmenována. Je potřeba si všimnout i toho, kdo byl do komise jmenován a co to bylo za vládu, která komisi ustanovila.