Avatar uživatele
Zlatý

Čichám, čichám člověčinu - známe z pohádek. Svědčí tato slova o kanibalismu v dávné minulosti, např. i u Keltů?

Myslíte si, že svaté přijímání je jakýmsi "kanibalismem" v přeneseném slova smyslu?
Katolící věří, že chléb a víno se při přijímání mění v tělo a krev Ježíše Krista a že s ním splynou...

K této otázce mě inspiroval jeden článek ... pokud se někdo vyjádří, budu ráda..

Domorodci zase pojídali své mrtvé na důkaz úcty, stejně tak je obětovali.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslí že to je specifikum pro pohádky,kde obři či čerti cítili zápach člověka.věřím že nebyli kanibalové,ale s tím čicháním člověčiny,to kolikrát je síla třeba v šatnách sportovců,v tramvaji v létě a podobně.

V lidské společnosti byl v minulosti praktikován rituální kanibalismus (např. pozření srdce nepřátelského bojovníka bylo vnímáno jako získání části fyzické a duševní síly, kterou disponoval); jeho stopy byly výrazně zachyceny i na našem území u populací střední doby bronzové. Často ovšem patrně mohl souviset i s úsporností; není zřejmě náhodou, že se kanibalistické rituály vyvíjely nejčastěji u komunit v oblastech s omezenými zdroji vhodné masité potravy. V moderní společnosti byl kanibalismus prakticky vymýcen, známy jsou jen případy zapříčiněné hladem (obležení, hladomor) a výjimečné činy některých vyšinutých jedinců. V oblastech málo zasažených západní kulturou se kanibalismus udržoval ještě dlouho v 20. století, jako například na Papui-Nové Guinei. Provozovali ho patrně i někteří afričtí diktátoři 20. století, např. Jean-Bédel Bokassa a Idi Amin, ale i vojáci Charlese Taylora[1]. Jeden z nejpozdějších případů kanibalismu ve společnosti byl pozorován v Severní Koreji během rozsáhlého hladomoru mezi lety 1995 a 1997.[2][3]
V moderní společnosti se kanibalismus vyskytuje ojediněle a je považován za závažný zločin spojený s duševní patologií. Někteří z největších masových vrahů 20. století kanibalismus praktikovali (např. Andrej Čikatilo).

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to tak. Kanibalismus byl kdysi snad ve všech kultůrách. Pravdou je, že se o tom dost málo mluví, ale keltové i staří slované byli kanibalové. Svědčí i archeologické nálezy. Jestli však tímto výrazem se to objevilo v pohádkách bude asi velmi obtížné dohledat.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.