reika

Čí je to „hnízdo“?

Dnes jsem objevila pod střechou pergoly toto „hnízdo“. Nevíte, čí to je? Žádný hmyz, včely, vosy, sršni okolo nelítali. Které potvory mi udělaly ve stropě takovou díru? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Alesh

nejspíš vosí

Další odpovědi
aliendrone

Buď vosy (to mi přijde pravděpodobnější) nebo sršně. Takhle to nerozpoznám, ale včely to nebudou, nevypadá to jako vosk, práve naopak, typická papírová „plástev“. Vosy i sršně jsou známé tím, že si s oblibou vykousávají na příhodných místech hnízda, nestaví vždy zavěšené „bambule“.

Navíc je u nich běžné, že hnízda jsou sezónní, neužívají stejné hnízdo i následující rok – tohle prostě už má svoje za sebou a havěť bude prudit někde jinde. (třeba o kus vedle) ;) :D :D

isteron

Vyzerá to na sršne.

Kepler

To vypadá na voskový plást nějakých divokých včel, kterých je více druhů.https://cs­.wikipedia.or­g/wiki/V%C4%8De­la Žádný jiný druh včelovitých to neumí. Ani sršni, vosy nebo čmeláci. Sršni a vosy mívají zavěšená hnízda z přežvýkané „papíroviny“ případně v zemních děrách a jiných dutinách. Čmelák převážně v zemi. Když už včelky nelítají kolem, asi se odstěhovaly na lepší a je to opuštěné.