Wang

Chyba na stránkách e-shopu. Musím zrušit objednávku nebo se stačí jen omluvit?

Chyba se stala na naší straně. Na našem e-shopu byla chybně zadána cena zboží (překlepem vypadla číslice a cena byla výrazně nižší, cca pětinová!). Zákazník naše zboží za tu nízkou cenu objednal, automat mu poslal automatické potvrzení objednávky. Omluvili jsme se mu za chybu. Je to tak v pořádku? Nemůže si odeslání zboží ještě nějak nárokovat?

V obchodních podmínkách totiž máme:

Zrušení objednávky ze strany prodávajícího:

Prodávající si vyhrazuje právo zrušit objednávku nebo její části v případech kdy:

  • kupující zadal v objednávce neúplné údaje nebo údaje neodpovídající skutečnosti
  • objednané zboží se již nevyrábí nebo nedodává
  • změnila se výrazným způsobem cena
  • bez udání důvodu

Zákazník neplatil předem.
Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Budete ale porušovat zákony. Neboli co je napsáno v zákoně tak obchodními podmínky to prostě nepřepíšete. Pokud si zákazník objedná zboží a bude jej požadovat budete nucen jej vydat za sníženou cenu. Pokud samozřejmě jej zrušíte s důvodem chybná cena, není problém na Vás podat trestní oznámení v případě Vás zažalovat. Ale to jako podnikatel by jste měl vědět.

Takto je to například v Tescu, jednou jsem nakupoval a na cedulce byla jiná cena než na EAN kódu. Šel jsem za paní manažerkou a ona se omluvila a vyplatila jej mi to.

Další odpovědi
pl4toon

Ano je to tak jak píše I564. Pokud si zákazník objednal zboží za cenu, která byla v době objednávky vystavena jako kupní cena, tak za tu cenu mu to musíte prodat. U soudu to zákazník každopádně vyhraje, je k tomu už i právní precendens. Myslím, že i nějací reportéři z ČT o tom natočili reportáž, už nevím v jakém pořadu.
Musíte si vystavené ceny prostě hlídat. Jestli zákazník bude trvat na dokončení započatého obchodu, tak prostě máte smůlu.
JIná situace by byla kdyby to byl rozumnej člověk a šlo se s ním dohodnout. Nabídněte mu kompenzaci, např. v podobě nějakého dárku, nebo cenového plánu (slevy).

Dochy

Není to až tak jednoznačné. Před vánoci se to stalo v CzechCompu, bylo kolem toho docela haló. Podle mně by vám to mělo projít. Vybírám:

Chápeme radost, se kterou lidé televizi za 321 Kč objevili, ale ze zákona platí, že k uzavření závazné smlouvy je třeba souhlasných projevů skutečné vůle, která je prosta omylu na obou stranách. Pokud se tedy jedná o zjevně nesmyslnou cenu (321 Kč oproti 15 979 Kč), kupní smlouva není platná. Naše tvrzení se opírá také o názor Sdružení obrany spotřebitelů,“

Další názory v článku…

Zdroj: http://www.lu­pa.cz/clanky/te­levize-za-321-kc-musi-vam-e-shop-prodat-zbozi-i-kdyz-se-fatalne-spletl-v-cene/

anonym

V případě, že proběhlo z vaší strany potvrzení objednávky, tak samozřejmě ano.

Navíc toto :
„kupující zadal v objednávce neúplné údaje nebo údaje neodpovídající skutečnosti“ je pěkná píčovina, neb cenu nevyplňuje kupující, ale prodávající.

Amatérismu zdar!