annas

Chůze, či běh? Není přirozenější běh, který „pralovce“ často zachránil, když pronásledoval kořist, nebo naopak ona jeho?

A. Christopher McDougall napsal:

  1. „Když nevidíš vrchol, jen jdi. Běžíte-li padesát mil, nic nezískáte, když se poženete do kopců a cestou dolů budete vyčerpaní.“
  2. "Zrození k běhu nemusíte být hlavní je nemít strach.”

https://orvok­ki.sk/o-knihach/christopher-mcdougall-born-to-run-zrozeni-k-behu-citaty/

B. Sri Chinmoy rozlišuje vnější a vnitřní běh.

„Vnější běžec a vnitřní běžec: dva aspekty hledajícího běžce. Vnější běžec koná, proto má úspěch. Vnitřní běžec se stává, proto postupuje kupředu.“

https://cz.srichin­moylibrary.com/bo­ok/export/html/

C. Vzpomínáte na Forresta Gumpa?

„A od té chvíle už jsem stále jen utíkal. Já netušil, že je to k něčemu dobrý!“

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=A+od+t%C3%A9+chv%C3­%ADle+u%C5%BE+­jsem+st%C3%A1le+jen+ut%C­3%ADkal.+J%C3%A1+ne­tu%C5%A1il%2C+%C5%BE­e+je+to+k+n%C4%9B%C4%8De­mu+dobr%C3%BD+%21­+&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
--

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/lid%­C3%A9-%C5%BEena-kondi%C4%8Dn%C3%AD-b%C4%9Bh-b%C4%9Bh-cvi%C4%8Den%C3%AD-2583159/

Nejlepší odpověď
led

Základ pohybu živočíchov, teda aj človeka je krok. Krok je pohyb pri ktorom sa aspoň jedna končatina dotýka zeme. Beh je zrýchlený natiahnutý krok, u ktorého nastáva okamih, kedy sa ani jedna končatina (noha, laba) nedotýka zeme.
k citátom (moje chápanie)
Forest Gump utekal pretože mu ktosi povedal, aby utekal. Bežal, aj keď nevedel prečo, hnala ho povinnosť splniť úlohu, až ho zastavila vyššia moc – oceán.
Sri Chinmoy – títo dvaja bežci nás nielen fyzicky, ale aj psychicky a morálne tlačia vpred aj vtedy, keď chceme ostať stáť, či dokonca vrátiť sa späť.
Christopher McDougall – Ak nevidíš vrchol, nežeň sa bezhlavo dopredu, ale striedaj beh s krokom, k cieľu sa dostaneš rýchlejšie, než keď vyčerpaný behom padneš k zemi.

Další odpovědi
Kepler

Jen málo zvířat je uzpůsobeno k dlouhému běhu (vlk, psi). Člověk už vůbec ne, snad jen vytrénovaní maratónci, ale jen na úkor rychlosti. I indiáni střídali běh a chůzi. Nejdál se dostanem, když kromě fyzických sil použijeme i hlavu.

ivzez

V tomto vedru přemýšlet?
Zkusím to, ale za výsledek neručím…

Přirozená je chůze.

Běh je určitý extrém i pro ta nejrychlejší zvířata, která sice dokáží
v neuvěřitelně krátké době vyvinout obdivuhodnou rychlost, ale jsou
schopna tak rychle běžet jenom velmi krátkou dobu (pár minut).

Běh (rychlost) jim stejně jako člověku umožňuje
získat úlovek nebo uniknout nebezpečí.

Pro dlouhodobý výkon ale podle mne není běh vhodný,
protože se člověk (i zvíře) vysiluje a už nezbývá dostatek energie
(sil) na nic dalšího (např. odtažení úlovku do bezpečí,
na jeho zpracování, na tepelnou úpravu úlovku apod.)

___

Pod úlovkem, zpracováním apod. si prosím představte
jakoukoliv další činnost (jde jen o příklad).

Drap

Bude záležet na tom, z jaké úhlu to budeme hodnotit. Pokud jako klasický , fyzický běh, nebo jako životní pouť a cestu životem. Myslím, že pro klasický delší běh nejsme zrozeni. Pokud by to tak bylo, tak by nám evoluce zřejmě zanechala 4 nohy, upravila nějak dýchání a ochlazování. I když většina z nás je schopna krátkodobě vyvinout i značnou rychlost, tak pro přírodu je to málo. Myslím, že pro náš každodenní pohyb je nejlepší opravdu chůze, krátce snad proložena krátkým během.
Pokud to budeme hodnotit jako životní cestu a pouť živote, musíme souhlasit s A. Neni ani tak důležité zda běžíme nebo jdeme, pouze se nesmíme zastavovat a stále postupovat za svými cíli. I ten životní běh by nás mohl unavit a donutit k přestávkám. Myslím, že toto vlastně vystihuje i formulaci pod písmenem B..
Forrest Gump to je obdivuhodný příběh o síle člověka. Když to však vezmeme z hlediska životní pouti, tak on také tím že běžel , tak šel ke svému velkému cíli a snad i poslání.

zjentek

Já celej život slýchával, že člověk se nemá honit, ale…

Hoňka je dobrá… ;)

Kelt

Určitě je přirozenější chůze než běh a taky zdravější. Při běhu jsou více zatíženy klouby. Pokud jde o záchranu života, budu běžet.

hapiky

To bude otázka pro mladé. Těžce si představit staříky, co klušou parkem.

da ny

Položme si otázku:
Kolika let se dožíval „pralovec“, který běhal za/před zvěří? :)
Běh i v přírodním terénu a rádobykvalitní obuvi, ničí klouby. Podle antropatologů je člověku přirozená chůze. Podle patologů je chůze zdravá, pravidelný běh škodlivý/nebez­pečný.
Proto běhám jen výjimečně, když dobíhám BUS MHD. 😁

led

hapiky „Těžce si představit staříky, co klušou parkem.“ Máte pravdu, treba to zažiť, ísť do parku a klusať spolu s nimi. Len aby vás, mladoňov, nezahanbili svojou výdržou.

hapiky

led: To jsou jen jednotlivci

led

Nemyslím