Avatar uživatele
k17

Poradíte, jak je to se „zplnoletněním“?

Je mi 17 let a doma mam problémy s rodiči nemužu se nikam hnout aniž by mě nekontrolovali. Co řeknou abych udělala tak udělám hodně času hlídám mladsí sourozence. Mám plnoletého přítele a ani za ním nemůžu chtěj mě mít jen doma. A to proste tak dál nejde…

chtělabych se zeptat jak je to s plnoletněním?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 3177 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ratava

No- ano, kam bychom to došli, kdyby rodiče, co své děti živí, šatí… měli za ně zodpovědnost. Takový šlendrián… Co jim je, při vší jejich zodpovědnosti, co do toho, kde jsme, s kým jsme a co tam děláme…? Natož, abychom jim jako děti doma s čímkoliv pomáhaly… c-c-c!


a teď vážněji:

§ 37 odst. 1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

Z vaší krátké otázky nejsem schopna vyvodit, nakolik vážné jsou vaše důvody, ale v rámci vámi napsaného… no- nevím, ale asi ne… :o) tak:

Je-li vám 17, máte alespoň rok na to, ušetřit si nějaké „drobné“ na vlastní bydlení. Jestli nechodíte na brigádu, tak můžete začít… on chléb se nemaluje, chléb se kupuje… Tedy- pochopila jsem to tak, že v plnoletosti od rodičů odejdete. Přeci jen, vadí vám jejich pohled na vaše „soužití“. A to až na tolik, že chcete být plnoletá o rok dřív… osamostatnit se, bydlet sama/ s přítelem a žít si na „svoje triko“… Jestli do toho stále studujete, alespoň si vyzkoušíte, jak zvládnete brigádu, školu a domácnost… no- ono toho „pomáhání“ doma se i ve svém s plnoletostí nezbavíte, ba naopak, nechcete-li žít jako v popelnici, budete prostě uklízet, odpadky vynášet, prát si, nádobí mýt… a do toho si vařit a platit nájem a do práce chodit a studovat a platit účty a to každý měsíc zas a znova…

Ovšem jestli chcete být plnoletá, že vás sice budou rodiče živit, šatit, studijně podporovat…, ale vy přestanete v rámci své plnoletosti doma pomáhat a začnete se „courat po všech čertech“… no- tak hodně zdaru… :o)


Možná by vám víc- jak cokoliv jiného- pomohla komunikace s rodiči- bez jakéhokoliv vzdoru a trucu a onoho pro váš věk klasického pohledu „vy-dospěláci-vůbec-ničemu-nerozumíte“… Zkuste si s nimi sednout a vaší záležitost rozumně probrat… třeba se doberete pro obě strany přijatelného kompromisu…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Nijak, „plnoletnění“ je nesmysl, nic takového neexistuje.

Pokud soudu prokážete, že jste schopna se sama uživit
a sama se o sebe postarat (ne že Vás bude živit „plnoletý přítel“),
a budou-li s tím souhlasit rodiče, může Vám soud přiznat
plnou svéprávnost.

Tzn., že budete moci uzavírat smlouvy, můžete třeba začít ponikat,
nebo si na své jméno najmout byt a že budete sama za sebe odpovědná
(budete muset platit nájem, …).

Přiznání svěprávnosti se nevztahuje na věci, pro něž je potřebná zletilost.
Na alkohol, řízení auta, … si budete muset počkat do 18. narozenin.

Asi by bylo dobré si najít zaměstnání (se základní školou půjde spíše o manuálně náročné nepříliš dobře placené práce) a přejít na dálkovou nebo večerní formu studia. V době podání návrhu už byste měla být schopna doložit vlastní dostatečný příjem.
_________

Poznámka:
Předpokládám, že o povinnosti poslouchat rodiče, kterou Vám ukládá stejný zákon, podle kterého budete podávat návrh na přiznání plné svéprávnosti, víte…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek