k17

Poradíte, jak je to se „zplnoletněním“?

Je mi 17 let a doma mam problémy s rodiči nemužu se nikam hnout aniž by mě nekontrolovali. Co řeknou abych udělala tak udělám hodně času hlídám mladsí sourozence. Mám plnoletého přítele a ani za ním nemůžu chtěj mě mít jen doma. A to proste tak dál nejde…

chtělabych se zeptat jak je to s plnoletněním?

Nejlepší odpověď
ratava

No- ano, kam bychom to došli, kdyby rodiče, co své děti živí, šatí… měli za ně zodpovědnost. Takový šlendrián… Co jim je, při vší jejich zodpovědnosti, co do toho, kde jsme, s kým jsme a co tam děláme…? Natož, abychom jim jako děti doma s čímkoliv pomáhaly… c-c-c!

a teď vážněji:

§ 37 odst. 1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

Z vaší krátké otázky nejsem schopna vyvodit, nakolik vážné jsou vaše důvody, ale v rámci vámi napsaného… no- nevím, ale asi ne… :o) tak:

Je-li vám 17, máte alespoň rok na to, ušetřit si nějaké „drobné“ na vlastní bydlení. Jestli nechodíte na brigádu, tak můžete začít… on chléb se nemaluje, chléb se kupuje… Tedy- pochopila jsem to tak, že v plnoletosti od rodičů odejdete. Přeci jen, vadí vám jejich pohled na vaše „soužití“. A to až na tolik, že chcete být plnoletá o rok dřív… osamostatnit se, bydlet sama/ s přítelem a žít si na „svoje triko“… Jestli do toho stále studujete, alespoň si vyzkoušíte, jak zvládnete brigádu, školu a domácnost… no- ono toho „pomáhání“ doma se i ve svém s plnoletostí nezbavíte, ba naopak, nechcete-li žít jako v popelnici, budete prostě uklízet, odpadky vynášet, prát si, nádobí mýt… a do toho si vařit a platit nájem a do práce chodit a studovat a platit účty a to každý měsíc zas a znova…

Ovšem jestli chcete být plnoletá, že vás sice budou rodiče živit, šatit, studijně podporovat…, ale vy přestanete v rámci své plnoletosti doma pomáhat a začnete se „courat po všech čertech“… no- tak hodně zdaru… :o)

Možná by vám víc- jak cokoliv jiného- pomohla komunikace s rodiči- bez jakéhokoliv vzdoru a trucu a onoho pro váš věk klasického pohledu „vy-dospěláci-vůbec-ničemu-nerozumíte“… Zkuste si s nimi sednout a vaší záležitost rozumně probrat… třeba se doberete pro obě strany přijatelného kompromisu…

Další odpovědi
ivzez

Nijak, „plnoletnění“ je nesmysl, nic takového neexistuje.

Pokud soudu prokážete, že jste schopna se sama uživit
a sama se o sebe postarat (ne že Vás bude živit „plnoletý přítel“),
a budou-li s tím souhlasit rodiče, může Vám soud přiznat
plnou svéprávnost.

Tzn., že budete moci uzavírat smlouvy, můžete třeba začít ponikat,
nebo si na své jméno najmout byt a že budete sama za sebe odpovědná
(budete muset platit nájem, …).

Přiznání svěprávnosti se nevztahuje na věci, pro něž je potřebná zletilost.
Na alkohol, řízení auta, … si budete muset počkat do 18. narozenin.

Asi by bylo dobré si najít zaměstnání (se základní školou půjde spíše o manuálně náročné nepříliš dobře placené práce) a přejít na dálkovou nebo večerní formu studia. V době podání návrhu už byste měla být schopna doložit vlastní dostatečný příjem.
_________

Poznámka:
Předpokládám, že o povinnosti poslouchat rodiče, kterou Vám ukládá stejný zákon, podle kterého budete podávat návrh na přiznání plné svéprávnosti, víte…