Paavla

Poradíte, na co mám při rozvodu nárok za byt, který jsme koupili v době manželství a zůstal v něm manžel?

na byt máme insolvenci která končí letos v prosinci.Je možné zůstat spoluvlastníkem a chtít po manželovi najem

Původní neotázka
Chtěla bych vědět na co mám nárok při rozvodu za byt který jsme koupily v době manželství.V bytě zůstal manžel.

Nejlepší odpověď
Drap

Majetek dluhy máte s manželem společné. Při dělení majetku jsou dvě možnosti. Buď se nějak dohodnete, nebo o majetkovém vypořádání rozhodne soud.
Ano i spoluvlastnictví je nadále možné.

Další odpovědi
pusinka50

Toto musíš žádat písemně u soudu. Své výhrady můžeš sepsat jaké chceš. Pohledej rady na netu mezi zákony. Na soudu je pak vše zvážit a přehodnotit a vydat rozhodnutí. Takže čím více napíšeš, tím lépe. Nemusí to být ani na PC, stačí i ručně.

Dobré by bylo obětovat 1.000–1.500 Kč za hodinový pohovor s právníkem.

pepe88

Jako manželé máš nárok na 50% všeho,znám situaci že žena dostala celej byt,protože muž měl Vilu a byt tak jí byt nechal.

Paavla

Takže je možné zůstat spoluvlastníkem bytu a chtít nějaký nájem po manželovi?

pusinka50

ano, možné to je. Pokud manžel nedá podnět k soudu, že chce jeho polovinu bytu prodat. Pak byste se museli domluvit prodat byt společně, anebo byste mu musela jeho polovinu vyplatit. Na výši nájmu se musíte domluvit s manželem. Jestli ho užívá jen manžel, tak žádat po něm doklady, že platí pravidelně nájem, elektřinu, plyn a příp. další poplatky. Nebo to pak řešit přes soud.