Lucule13

chtěla bych se zeptat u kterých psech se objevuje dysplazie kyčelních kloubů.mám ted nnové štěně

mám border kolie kříženou s vlčím špicem mohla by se u ni vyvinou dysplazie kyčelních klubů?

Nejlepší odpověď
barnajka

Obecně se dá říct, že dysplazie kyčelních kloubů postihuje hlavně větší plemena – nejtypičtější příklad je zlatý retrívr, setři, bernardýni, atd… Jsou to rasy, pro který je typický rychlý růst – což je pro klouby zátěž.
Sama mám zlatého retrívra. Když byl ještě štěňátko, veterinářka nás varovala, ať si dáváme pozor na překrmování. Kdyby vyrostl až příliš rychle, mohl by mít problémy s klouby podstatně dřív.

Dysplazie není vrozená, pejsek se rodí jen s určitými genetickými dispozicemi k ní – a vada samotná se rozvíjí až během života. Takže i pokud k dysplazii nějaká rasa má od přírody větší sklony, ty jakožto páníček můžeš dost ovlivnit, kdy a jak moc se u pejska projeví. Pokud máš pejska větší rasy, neměla bys ho zbytečně zatěžovat chůzí do schodů atd…
Border kolie ani vlčí špic nepatří mezi vysloveně velká plemena – ta pravděpodobnost, že je dysplazie potká, samozřejmě není nulová, ale nepatří ani do té nejrizikovější skupiny, takže myslím, že můžeš být celkem klidná. Pro jistotu si radši promluv s vaším veterinářem, ten by ti měl být schopný říct přesnější informace.

PS: Nestrachuj se víc, než je nutný – a užívej si pejskovo mládí! Na nemoci je času dost!!! :)
Doplňuji:
Našla jsem článek o dysplazii u border kolií. Najdeš tam množství „univerzálně užitečných“ informací, netýká se to jen borderek :)

http://www.bor­derkolie-gina.cz/novin­ka.php?mn_pos­t=13