lufisa

Proč se nesmí hasit vodou požár vzniklý zkratem elektrického vedení?

Nejlepší odpověď
hapiky

Asi víte, že elektrika „kope“ a voda je dobrý vodič. Pokud onen el.obvod nemá chránič, tak může být vodič stále pod proudem, tudíž byste mohla dostat Vy, nebo někdo v okolí pořádnou šlupku a nemusel by Vás vrátit do normálu ani dr.Cvach.

Další odpovědi
Hlada

Co je to za blbost? Hasební látka se volí podle toho, co hoří, ne podle toho, jak požár vzniknul. Vodou se nesmí hasit elektrické zařízení, které je pod napětím.

led

Nikdy neviete, či cez vodu, ktorá je dobrý vodič, neprechádza elektrický prúd. Ak zaručene prerušíte elektrický prúd v priestore možného stretnutia elektriky s vodou, voda stráca elektrické napätie a môžte pokračovať v hasení vodou.

elkon

Někdo si tu chce hrát na odborníka a plácají hlouposti. Elektrické zařízení není pod proudem, ale pod napětím. Proti zemi, nebo nulovému bodu, je to 230V. Pouze při doteku živé části holou částí těla, prochází proud, který může zabíjet. Záleží na velikosti proudu a tělesném odporu v dané chvíli. Také záleží, jakou částí těla se dotkneme. Nejnebezpečnější je dotek levou rukou. Elektrické zařízení nehasíme vodou, protože v dané chvíli nemáme jistotu, zda jistící prvky odpojily zařízení od napětí. proto se při hašení el. zařízení používá hlavně práškový hasicí přístroj, protože hasivo je nevodivé.

da ny

Nevím, ve které jsi třídě ZŠ. My jsme se to učili na prvním stupni.
Tady jsou nějaké informace:
Voda je životu nebezpečný vodič, pokud je zařízení pod proudem.
„Hašení elektrických zařízení a vedení pod napětím do 400 V vodou je postupem výjimečným, kdy s ohledem na situaci u zásahu nelze využít jiné obecně známé postupy uvedené v metodickém listu nebezpečí úrazu elektrickým proudem.“
https://www.po­zary.cz/clanek/101656-bojovy-rad-25-p-haseni-vodou-elektrickych-zarizeni-a-vedeni-pod-napetim-do-400-v/
https://sdhdu­bicko.webnode­.cz/news/pouzi­ti-hasebnich-latek/
https://www.po­zary.cz/clanek/50652-bojovy-rad-14-n-nebezpeci-urazu-elektrickym-proudem/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

Elkone, pokud el.obvod stále pod proudem, byť stále jen nepatrně jiskří, je stále pod proudem. Pod napětím je až tehdy, když se obvod přeruší(chráničem nebo jiskřením). Chápala?

elkon

Mě poučovat nemusíš, já mám praxi v oboru 44let. Elektrický obvod je pod napětím. Termín pod proudem se v tomto případě neužívá, i když laik to většinou řekne. Proud prochází až když je nějaký spotřebič v zapnutém stavu, nebo když je třeba obvod ve zkratu. Pokud nějaký spoj jiskří, je to známka nedokonalého spoje a je možné např. klešťovým ampérmetrem nějaký proud naměřit.

hapiky

elkon: Já tě nepoučuji, reaguji jen na tvé: Někdo si tu chce hrát na odborníka a plácají hlouposti.

hapiky

Respektive při přerušení obvodu může být už jen pod napětím, ale také nemusí, pokud chránič nebo pojistky odvedou svoji práci.

led

„Vodou se nesmí hasit elektrické zařízení, které je pod napětím.“ známa poučka, aby nedošlo k zásahu elektrickým prúdom počas hasenia.

„Vodou sa môže hasiť elektrické zariadenie bez elektrického napätia, prirodzene tento stav si musíte preveriť pred použitím vody počas hasenia.“ Vychádzam z informácie profesionálnych hasičov počas zásahu a ich vysvetlenia, prečo použili vodu. Prirodzene, až po preverení neprítomnosti elekrického napätia.