klarinka0

Chtěla bych se zeptat, když mi končí OP 12.7., tak jestli mohu jet do té doby do zahraničí, nebo musím mít už nový ? Dě

Nejlepší odpověď
anonym

Na OP je uvedeno datum, do kdy platí. Rozumí se samo sebou, že o nový občanský průkaz si tedy požádáte tak, aby Vám začal platit nejpozději následující den po ukončení průkazu starého. Na tom nic nemění ani Váš záměr vyjet do zahraničí.

Další odpovědi
jmhad

kdysi platilo,že v den odjezdu má být platnost ještě měsíc.Já bych se toho držel pořád

arygnoc

môžete.
ale ako písal jmhad, doporučuje sa platnosť minimálne 30 dní.
Pri vstupe napr. na britské územie by ste s tým mohla mať broblémy.

klarinka0

No to jste mě nepotěšil, protože za 14 dní si novou asi nevyřídím, že ?

arygnoc

mimochodom, to ste sa kedy dozvedeli že Vám občianka končí?

inak: nová občianka sa má vybavovať počas platnosti starej, nie po jej skončení. Takto nemôžete ani na pošte prevziať doporučený list (napr.).

klarinka0

mně ještě platí, dozvěděla jsem se to včerá, takže zítra si jdu vyřídit novou, ale mám v plánu jet za 14 dní k moři, tak nevím jestli můžu, abych neměla problémy, když nebudu mít ještě tu novou a pas nemám..