DJ Alex33

Poradíte, zda se jedná v uvedeném případě o zadržování cizí věci?

Dobrý den chtěl jsem se zeptat od kamaráda jeho expřítelkyně mu koupila notbuk a poslala mu ho poštou ze slovenska a on má veškeré dokumenty od notbuku i paragon ale nefiguruje tam její jméno jenom a na smlouvě na antivirusový program ale ne na paragonu ani jiných dokladech a ona se teď domáhá toho aby jí notbuk vrátil dá se to považovat za zadržování cizí věci?

Nejlepší odpověď
klumprt

Z hlediska trestního práva není „Zadržování cizí věci“ vůbec relevantní pojem. Existuje trestný čin Neoprávněné užívání cizí věci. V tomto případě je ovšem velice sporné, jestli jde o cizí věc.
Podle popisu lze hodnotit, že došlo k darování notebooku podle občanského práva, a notebook skutečně patří kamarádovi. V určitých případech lze ovšem požadovat vrácení daru:

  • upadne-li dárce do takové nouze, že vrácení daru by mu mohlo zajistit chybějící prostředky k výživě. To nepředpokládám, že by mohla ex uplatnit.
  • pro nevděk obdarovaného, zachová-li se obdarovaný k dárci tak, že zjevně porušil dobré mravy. Běžný rozchod, který se obešel bez nějakých velkých scén, naschválů a ostudy ovšem nelze považovat za „v rozporu s dobrými mravy“.

Pokud tedy expřítelkyně notebook kamarádovi řádně darovala (není nutná písemná smlouva) a on se k ní potom nezachoval nějakým prokazatelně svinským způsobem, tak má smůlu.

Doplňuji v reakci na ivzez: Bude sice obtížné prokázat, že jde o dar, ale obávám se, že důkazní břemeno bude na expřítelkyni. Ta bude muset dokázat, že šlo o něco jiného, např. o zápůjčku. A vzhledem k tomu, že kamarád má všecky doklady, tak to půjde hodně těžko.

Další odpovědi
Mc Merkurion

slušnost je,když je to ex,vrátit dary…
(v reakci na právně fundované odpovědi doplňuji: podle mne by ji to měl vrátit podle paragrafu slušnost,osobně bych to asi doma nesnesl,aby mě ji to furt připomínalo,todle jednání mi říká,že ex asi věděl,proč ho poslat k vodě…)

BANAN93

tak jestli mu ho dala a po rozchodu si o něj řekla, tak bych jí ho vrátil no… ale je trapná :D ale trapný je i brát si od přítelkyně notebook (na trvalo)

ivzez

Domáhá-li se bývalá přítelkyně vydání notbuku, mohl by se kamarád pokust
to „uhrát“ na nemožnost vrácení neexistující věci (znám jenom notebook), ale
nemyslím si, že by uspěl.

V podstatě souhlasím s Klumprtem, až na to,
že bez darovací smlouvy by bylo obtížné prokázat, že šlo o dar.
_________

Poznámka:

Kromě „notbuku“ bych otázce vyčetla chybějící interpunkci,
kvůli níž není jasné, čí jméno kde figuruje…

Ale odhaduji, že bývalá přítelkyně se prokázala
svým dokladem, nikoliv dokladem kamaráda…

_______

Doplňuji (reakce na doplnění odpovědi Klumprta):

Máte pravdu. Uniklo mi, že všechny doklady má kamarád.
(O důvod víc, proč text otázky lépe členit.)