Dick

chtěl bych zjistit zda se u sušičky vyplatí zakoupit třídu A či B

u třídy A je psaná spotřeba cca 1,8 kWh,u třídy B 3,6kWh.Rozdíly v ceně jsou ale minimálně 5 000kč ve prospěch B.Dá se koupením třídy A dohnat rozdíl v ceně???Jsem sám,peru 1–2 týdně.

Odpovědi
mosoj

Při dnešních cenách to máš za cca 4 roky zpět. Cena elektřiny se bude ale zvyšovat. Navíc vím že tak vysoký rozdíl v cenách praček není.
Doplňuji:
Tak uvedu výpočet který jsem praktikoval.

  1. Cena za 1 Kwh 6 Kč ( z dnešního pohledu ještě mírně nadsazená)
  2. Vámi uváděná spotřeba je myšlena za jedno praní a sušení.
  3. Rozdíl je 1,8 Kwh za jedno praní.
  4. Perete 2 x týdně = 3,6 Kwh za týden.
  5. Za rok je to 56 × 3,6 = 201,6 Kwh = 201,6 × 6 = 1209,6 Kč / rok
  6. 5 000 tedy umoříte za 5000/1209,6 = 4,1 roku

Prosím o objasnění jak se dospělo k jednomu roku.

autacek

Ahoj, po předběžném propočtu, pokud by byla pravda co píšeš, bys to měl do roku zpět, což je, oproti třeba ledničkám třídy A++ (které se nikdy nezaplatí), výzva.

Ovšem je to závislé na délce sušícího cyklu i vytíženosti pračky, osobně si myslím, že ta úspora taková, jako je deklarovaná, nebude, protože ta elektřina se spotřebovává především ve své podstatě na teplo, a je velmi nepravděpodobné, aby bylo dosaženo stejného výsledku za stejnou dobu s polovičním příkonem.
Doplňuji:
Odpověď na mosoj a ostatní propočty.

Pokud jste někdy provozovali pračku, resp. sušičku, kdy mohu hovořit z vlastní praxe, tak lze volil délku sušícího programu, která je zcela individuální od minut po několik hodin. Netuším, z čeho výrobce počítá své údaje, ale vím, že při sušení má pračka příkon 4–6 kW / hodinu

Počítám-li rozdíl ve spotřebě mezi A a B cca 2kW/hodinu, poté při sušícím cyklu 4 hodiny mi vychází navýšení na jedno praní (resp. sušení) o 2×4 tj. 8kW, x 52 týdnů x 2praní, tj. 896 kWh, x cca 5 Kč = cca 4 tis. Kč.

Pokud bys zvolil sušící program ještě delší, tak by ti vyšlo číslo ještě vyšší. Faktem ale je, jak jsem avizoval, že je otázka, z čeho výrobce tu průměrnou spotřebu počítá, protože pracích programů je mnoho a sušících variant též. A jak jsem psal v úvodu, osobně si myslím, že ta úspora taková nebude, neb to netopí furt..;)

Pepa88

Rozdíl je 1,8 KWh, cena za KWh 4,85 Kč (počítejme 5 Kč) a rozdíl cena 5000 Kč…

Tedy: Levnější pračka má „zdarma“ 1000 KWh, což znamená 555 hodin provozu…

Má-li rok 52 týdnů a ty pereš 2× týdně s hodinovým programem, za rok to je 104 hodin provozu…
TEORETICKY se Ti peníze vrátí za 5,33 roku…

Teď však musíme započítat další vlivy a to životnost (průměrně 8 – 10 let), rostoucí cena energií (i když ve vzorci jsme s ní malinko počítali), křivka změny spotřeby (tj. pračky časem žerou víc a víc, u lepších tříd je křivka strmější = horší) tak potom zní doporučení takto:

  • Pokud kupuješ pračku s předpokladem, že si jí necháš dokud bude prát, vezmi lepší třídu.
  • Pokud kupuješ pračku na pár let (např. kvůli tomu, že větší se Ti teď nevejde do bytu, nebo že máš jiné plány), tak vezmi horší třídu…

Petr Woff

Dobrý den, uvedená spotřeba je pro jedno sušení („jeden cyklus“)? Cena kWh elektřiny záleží na Vaší distribuční sazbě a produktové řadě (většina dodavatelů energie dává na výběr z více produktových řad, které mají odlišné ceníky a obchodní podmínky). Většina domácností platí kolem 5 Kč/kWh. Takže kdybyste se sušičkou energetické třídy A ušetřil 9 Kč za jeden cyklus, její návratnost oproti levnějšímu modelu by byla kolem 555 cyklů (použití), ve Vašem případě tedy hovoříme o zhruba 8 letech. Ale věřím, že dneska seženete poměrně levně i sušičku energetické třídy A+++. Podrobnosti o sušičkách popisujeme zde: http://www.eon­.cz/radce/uspo­ra-energie/uspory-energie/susicka-pradla S pozdravem Petr, E.ON Rádce