zjentek

Chovají v některé z českých zoo harpyje či harpyji? Kde?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o nejnovější zdroj, ale co bylo už není. Z odkazu vyplývá, že harpyje

„chovají čtyři ZOO v Evropě – Wuppertal, Walsrode, Norimberk a Berlín – “

„Pražská zoo byla na svém ornitologickém vrcholu za vedení prof. RNDr. Zdeňka Veselovského, který se jako přední český zoolog zasadil o zdůraznění zoologických hodnot parku. Vystřídalo se v ní spousta velmi vzácných ptačích druhů – namátkou např. plameňáci Jamesovi (Phoenicoparrus jamesi) či harpyje pralesní (Harpia harpyja).“

http://www.vcpcso­.cz/za-ptaky-do-zoologickych-zahrad-9-zoo-praha-13/

Praha usiluje o harpyji

Největší ptačí raritou pavilonu Amazonie by však měl být největší ptačí predátor, jihoamerická harpyje. Pražská ZOO ji zmiňuje při všech prezentacích tohoto projektu, podle Vaidla ale není vůbec jisté, zda se ji podaří do České republiky dovézt: „Bude to velmi, velmi nesnadné. V současné době jsme v jednání s jednou záchrannou stanicí a zoologickou zahradou v Brazílii.

Nesnadnost získání harpyje dokládá fakt, že tento pták nebyl do Evropy dovezen víc než deset let, ačkoli je v některých jihoamerických a severoamerických chovných center v lidské péči rozmnožován.“ Úspěšný chov harpyjí má například severoamerická ZOO San Diego, v Evropě je opakovaně odchovávala německá ZOO Norimberk.

Původní pár v Norimberku ale zestárnul a už nehnízdí, a mladí ptáci, které tato ZOO odchovala a putovali do jiných zoologických zahrad, se nerozmnožují.

Chovají je sice čtyři ZOO v Evropě – Wuppertal, Walsrode, Norimberk a Berlín – žádná ale neodchovává mladé,“ konstatuje kurátor ptáků pražské ZOO. Získání harpyje je o to komplikovanější, že v Brazílii je tento dravec považován za národní bohatství. „Jednání o jejím získání se proto možná povedou až na prezidentské úrovni,“ předvídá Antonín Vaidl."

https://www.a­rarauna.cz/2012/12/v-novem-pavilonu-amazonie-vystavi-prazska-zoo-amazonany-rudoocase-tukany-a-volne-letajici-ary/

Další odpovědi
Emefej

Chovávali je v ZOO Jihlava.

Drape, opravdu víš o čem je řeč? https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Harpyje_pra­lesn%C3%AD

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.