Rokio

Chovají se všechna zvířata pouze podle svých pudů, nebo některé se mohou řídit částečně i rozumem?

Je chovají zvířat čistě jen pudové, nebo i z části ovlivněno rozumem, pokud jde o živočichy na vyšším stupni?

Odpovědi
Kelt

Nevím, co je na tom pravdy – říká se , že sloni mají obrovskou paměť, jakýsi malý kluk ublížil slonovi a on si ho tak dobře pamatoval, že mu po několika letech strhl klobouk a rozdupal ho – podrobnosti neznám, říkala nám to učitelka před 50 lety.
Nebo filmy o velrybách a kosatkách – Moby Dick, Orca – zvířata si i po letech pamatovala člověka, který jim chtěl ublížit – nevím, zda se to zakládá na pravdě.
Konečně naše historie – Brunclík zachránil lva před saní a lev mu byl za to vděčný – je to historie, nevím, zda pravdivá, ale není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu.

Kepler

Existuje hodně druhů živočichů od ptáků až po savce, kteří jsou schopni učit se, nebo dokonce používat nástroje. To je podle mého mínění projev rozumu.

zjentek

Moje Fanynka se řídila rozumem, když si mě vybírala za svýho pána. Jednoznačně!!!

Kelt, jestli vono to u těch slonů nebude o čichu!

Roman71

Některé živočišné druhy jsou učenlivé a nechají se naučit různým dovednostem, i když instinktivní moudrost hraje v životě zvířete významnou roli. Například se zvíře dokáže naučit vyhýbání se nebezpečným místům, překonávání překážek, skrývání se před predátory a mohl bych pokračovat..

Zajímavé je, že takto naučené dovednosti dokážou osobním příkladem naučit své potomky, kteří jsou taktéž geneticky uzpůsobeni k tomu, aby se učili a zkušenosti předávali dále.

ivzez

Zvířata se řídí pudem.