Chodíte občas nazdařbůh?

A má něco slovo nazdařbůh společného s hornickým pozdravem Zdař bůh?

Nejlepší odpověď
annas

Ano – původ je stejný, i když se významy posunuly. .

Zdař je varianta rozkazovacího způsobu od slovesa zdařit. Už třeba v antice se lidé obraceli k bohům o pomoc, aby se jim něco podařilo – tedy pro (na) zdar, zdaření se něčeho.

Zřejmě pozděj pozdrav i převzali i horníci, práce je nebezpečná, vyzývali boha, aby se jim dařilo. Později zůstal tvar zdař, ale význam se posunu, tvar změnil – vznikl pozdrav – zdar práci, ať se vám daří.

Příslovce nazdařbůh = dělat něco náhodně, bez úmyslu, bez cíle, bez rozmýšlení, jen tak.

Tento posunutý význam možná souvisí s tím, že se lidé přesvědčili, že bůh jim na pozdrav neodpoví, že jde jen o jejich vnitřní pocit. Často se dílo nepodařilo, takže si někteří uvědomili, že to dělali zbytečně = nazdařbůh…

Mohlo to být samozřejmě jinak. To se nedovíme.
--

Občas chodím nazdařbůh, někam bez cíle, třeba při procházce.

Další odpovědi
Drap

Ano, občas chodím jen tak na zdařbůh. Slovní výklad podala annas