terry

Chodci mají být osvětleni stejně jako cyklisti? Vpředu bíle a vzadu červeně? Když chodí v protisměru?

Mám na mysli chůzi za tmy po neosvětlené silnici.
Doplňuji:
Nejde mi o bláboly v zákoně, ale o to, abych byla ve tmě na silnici vidět a nemátla řidiče.
Samotnou mě neosvětlení chodci štvou. Nedávno jsem byla svědkem sražení neosvětleného chodce.

Nejlepší odpověď
honza19hk

přímo světla mít nemusíš ale dost se doporučuje reflexní vesta.

Další odpovědi
isteron

Neviem ako u Vás, ale na SVK musí mať chodec mimo obce za tmy reflexnú vestu, tak isto aj cyklista mimo obce.A na vpredu biele a vzadu červené len na bicykli mimo obce.

cochee

U samostatných chodců je silně doporučováno oblečení s retroreflexivními prvky. Pokud jde ale o organizovaný útvar chodců a ty retroreflex prvky na oblečení nemají, musí být za snížené viditelnosti osvětleni, v podstatě jako auto – vpředu dvěma bílými a vzadu dvěma červenými světly.

venkovan

V obchodní síti je možné si koupit zelené žluté či červené reflexční pásky na rukáv, nohu , reflexní opasek apod. myslím, že takové prvky přiměřeně nahradí světla. Mne se osobně nejvíc líbí ten opasek, můžeme ho mít v kapse, tašce apod, a večer dát přes oblečení.
Ale jsem pro, aby výrobci oblečení – svrchního, měli za povinnost reflexní prvky našívat. V poslední době si kupuji kvalitní bundy v pracovních oděvech. Dnes mnohé mají dobrý střih, kvalitní povrchovou úpravu a minimálně do švů vložené různé reflexční lemy. Stačí se za soumraku podívat na popeláře, silničáře, na hasiče a je patrné, jakou cenu má takový proužek na oděvu.

Alesh

Jo, nějaký takový bláboly, který stejně nikdo nedodržuje v zákoně jsou.
Doplňuji:
Tím že se osvětlíš, nikoho rozhodně mást nebudeš, naopak, jinak samozřejmě je dobré mít reflexní oblečení.

Sůwa

… a opilci by měli mít na hlavě blikající majáček 🙂

Alesh

ne, blikající nos! 🙂

Sůwa

Blikající nos by byl vidět jen zepředu 🙂