Avatar uživatele
Pokročilý

Chladící žebra k čemu to je ?

Chladící žebra z počítače a výkoných věcí a pořád envím k čemu to je a jak to funguje

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Lexx - jen jemně opravím...
Nejde o vyzařování tepla do okolí (teplota není tak vysoká, aby vyzařování bylo významné), ale jeho předávání okolnímu prostředí (vzduchu...) vedením a prouděním.
;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

mají velkou plochu a snáze vyzařují teplo do okolí, stejně jak žebrovaný válec motorky třeba
Doplňuji:
chladiče výkonových prvků (dioda, tranzistor, tyristor...) zpravidla hliníkové se doporučuje chemicky černit, přenos tepla je pak účinnější, v případě konvekce a kondukce by to nemělo asi podstatný vliv, to je jenom úvaha


Avatar uživatele
Stříbrný

Dovolím si delší pojednání (původně to měla být krátká přípomínka ;-))

Pokud budeme brát v úvahu vyzařování (sálání) pak (při povrchu s emisivitou blízkou 1 - tj. id. černé těleso) je žebrování neúčinné. Žebra si vzájemně stíní a v důsledku vyzařovací výkon pak odpovídá maximálně povrchu žebrům opsané konvexní obálky. Žebra jsou opravdu uzpůsobená zejména pro předání tepla vzduchu (vedením) a následně pro odvod vzduchem (prouděním).

Příklad: chladič http://www.gme.cz/…
udaný tepelný odpor 1,8K/W. Pokud vezmu jako vyzařovací plochu obálku chladiče o rozměrech 182x20x80mm, tedy 0,0214m2 (5 stran opsaného kvádru) pak při teplotě 20C okolí a 50C chladiče dostaneme výkon odvedený zářením 4W (13 vyzářeno, 9W pohlceno z okolí). Chladič má ale při odporu 1,8K/W a rozdílu teplot 30K, výkon 16W, sáláním tedy odchází maximálně 25% tepla a to ještě pouze za předpokladu, že oněch 5 stran je maximálně otevřeno do prostoru a povrch chladiče má ideální vlastnosti.

Čistě pro sálání jsou žebra spíše kontraproduktivní, pro chlazení vzduchem ale opravdu mají výhodu větší styčné plochy. Tvar je kompromis tak, aby byla velká plocha pro přenos tepla vedením na vzduch, tloušťka žeber s ohledem na dobré vedení tepla od základy chladiče na celý povrch a tvar žeber a prostoru mezi nimi tak, aby umožňovali proudění vzduchu mezi žebry. Při nuceném proudění (větrák) mohou být mezery mezi žebry malé, ale pro chlazení přirozeným prouděním vzduchu už musí být mezery mezi žebry dostatečně velké a žebra jsou pak orientována vertikálně (aby ohřátý vzduch žebry stoupal)


Avatar uživatele
Zlatý

Přestup tepla ( jakýmkoliv způsobem) je přímo úměrný ploše !! Proto žebra chladičů (všech) . Žebra zvětšují tu přestupnou plochu. Správněji podle mého odpověděl lexx. Přestup tepla se může dít vedením ( kondukcí), prouděním (konvekcí) a sáláním ( zářením a radiací) Snad jsem to vyjmenoval vše. Všechny formy přestupu tepla se realizují najednou O tom která forma v daném okamžiku uplatňuje více, rozhoduje teplota. Také černá barva podporuje záření, proto bývají žebra chladičů černá.

Doplňuji:
Otázka byla směrována na smysl žeber, nikoliv způsoby přestupu tepla.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Pokud by Lexx místo slova "vyzařují" (což podle mně naznačuje především sálání) použil méně specifické "předávají" měl by ode mně také bodík ;-)

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

lex: k doplnění: Ano, má to vliv na těch max 25% dle příkladu (a pro jvyšší teploty to možná bude o něcco víc než 25%) leštěný hliník má emisivitu tuším hluboko pod 1% - to by sáláním nepředal téměř nic. Černěný může mít odhadem přes 90%.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

mi to nedalo, tak ještě:
hliník leštěný 5-6%
hliník tabule 9%
hliník zoxidovaný 25%
hliník eloxovaný 77% (ale neuvádí barvení toho eloxu)
http://www.engineeringtoolbox. com/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1066
Zlatý ge0rge 980
Zlatý Hlada 979
Zlatý gecco 905
Zlatý led 899
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 686

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.