krftwrk

Chemie, příklady > nejedna se o domaci ukol !!!!!

V pondeli jsme psali test z chemie a vetsina tridy dostala za 5 vcetne me. Jelikoz c chemie vubec neumim pocitat tak bych vas poprosil o vysvetleni > zitra pisem opravku a nechci hnedka na zacatku noveho pololeti propadat.

Tady je par prikladu, ktere jsme meli v pisemce. Nechci abyste mi je vypocitali, chci abyste mi vysvetlili, jak mam pocitat.

  1. urcete objem kysliku O² s hmotnosti 8 gramu pri teplote 21°C a tlaku 1,4.10(na patou)Pa.
  2. urcete molovou hmotnost plynu, ktery ma pri teplote 0°C a tlaku 100 kPa hustotu 1,95 kg-m na minus treti

Dekuji za pomoc.

Odpovědi
Kelt

Příklad 1 se počítá pomocí stavové rovnice pV = nRT
p je tlak, v pascalech, V je objem v metrech krychlových, 1 m
je 1000 l. n je počet molů n = m/M – m je hmotnost v gramech, M je molekulová hmotnost kyslíku, najdeš v tabulkách – pozor tvoří dvojatomovou molekulu, a m vlastně znáš, teplotu musíš přepočítat na absolutní teplotu v K a za R dosadit plynovou konstantu – Pak je jedinou neznámá hodnota objemu a to si vypočítáš.
Druhý příklad je obdobný, tentokrát počítáš M, a hustota se vypočítá jako podíl hmotnosti a objemu.
Takže M pro kyslík je 32 – možná tam budou nějaké desetiny, teplota 21 C je 294 K,
0 C je 273 K. Kilo jako k – znamená tisíc.

Lamalam

Pouze doplním Kelta, v tom, že R=8,314.