Jíta141

Chemie aneb výpočet hmotnostního zlomku

Jak vypočítám hmotnostní zlomek,když úloha zní takto:
5g látky je rozpouštěno v 31g rozpouštědla. Jak vyjde hmot. zlomek v %??
Zkontrolujete mi to prosím :))

m…36g
m(s)…5g nebo 31g??
W(s)…?%
________________
W(s)= m(s):m
W(s)= 36:5 nebo 5:36???
W(s)= 10%
_____________

Hmotnostní zlomek je 10%. ??? Je to správně?? Nebo kolik to má vyjít???

Děkuji za odpovědi :))

Odpovědi
AndreiRanger

Hmotnostní zlomek w nám udává kolik hmotnostních procent látky A je přítomno ve směsi S.

mA …hmotnost látky A ve směsi
mS …hmotnost celé směsi

Wa=ma/ms

mosoj

Logicky 36 g = 100 %
1% = 36/100 = 0,36
5 g / 0,36 = 13,88 %

Vypočti si to způsobem , jak se to učíte.

Emefej

Za dávných časů mých studií se hmotnostní zlomek uváděl jako bezrozměrná veličinina, nikoliv v procentech. Součet hmotnostních zlomků všech složek roztoku musí být roven nule.

Můj postup:Hmostnost rozpuštěné látky vyděl součtem hmotnosti rozpuštěné látky a hmotnosti rozpouštědla, musí vyjít výsledek 0,1388.