terinahi05

Neznáte název těchto alkanů? CH3-CH-C5H11-CH2-C(CH3)2-CH2-CH3

Nejlepší odpověď
Justin1

Ten zápis je trochu matoucí. Nejdřív jsem chtěl souhlasit s Ametystem, ale spíš bych to viděl tak, že do základního řetězce by měla patřit ta skupina C5H11 a ta skupina CH3, kterou ten zápis začíná, by měla být považována za postranní řetězec (methyl). Takže základní řetězec podle mě vychází z dekanu a vedlejší řetězce (samé methyly) jsou napojené (za předpokladu, že jsem s číslováním uhlíků základního řetězce začal v té skupině C5H11) na 6., 8. a 8. uhlíku základního (dekanového) řetězce. V tom případě bych měl uhlíky základního řetězce číslovat raději od druhého konce, abych nedostal zbytečně vysoká čísla uhlíků, ze kterých vycházejí postranní řetězce, takže ty methyly jsou potom napojené na 3., 3. a 5. uhlíku základního řetězce.

Další odpovědi
Ametyst

Základní řetězec je hexan, a na uhlíku 2– a 4– jsou skupiny, které pojmenuješ.

Kelt

Rozepiš si to, očísluj a nazvi si správně radikály. Možná těch názvů bude více.
Když jsem si to nakreslil a popsal tak je to 3,3 5 trimetyl dekan.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.