Martuse011

CHEMIE…

Nevím si rady s tímto:

Al(HSO3)3
H2BO3
dihydrogenfos­forečnan vápenatý
Doplňuji:
Prosím prosím :D …

Odpovědi
RyuzakiKate

Prostuduj si učebnici, kde je vysvětlena tvorba anorganického názvosloví nebo zajdi za někým, kdo to umí ;)

Já ti protentokrát teda poradím, protože si to ráda zopakuju…
U toho prvního – to, co máš v závorce, je sůl odvozená od kyseliny, v tomto případě kys. siřičité. Jak se tvoří kyseliny a soli snad víš… No, a hliník je vždy -itý, takže ox. číslo III, které se pak opisuje do dolního indexu k té závorce…

U toho druhého – toto je sůl odvozená od kyseliny borité (H3BO3). Odebrali jsme jeden vodík (H), takže nám vznikne dihydrogenboritan (di = 2, hydrogen = H) a za vzoreček do horního indexu je nutné ještě dopsat -, aby bylo jasné, že jsme odňali ten jeden vodík… Kdybychom odebrali dva, musela bys připsat 2– …

No a ten třetí – tam je základem kyselina trihydrogenfos­forečná (nebo klidně jen fosforečná), jinak velice důležitá kyselina, tu si pamatuj, takže si napíšeš H3PO4, odebereš jeden H a máš dihydrogenfos­forečnan. Ten dáš do závorky, stejně jako u prvního příkladu, před něj dáš vápník (Ca), který má dle názvu ox. číslo II, a tím pádem dvojku opíšeš opět do dolního indexu za závorkou. takže ve výsledku takto: Ca(H2PO4)2

Vážně, nekašli na to, jinak se to s tebou poveze…