archimedes

Chemicky rozbor vody

Nwm jestli je tu nějaký chemik ale mám problém, motají se mi 3 pojmy u rozboru vody: alkalita, alkalinita a kyselinová neutralizační kapacita pro pH 4,5 … Stanovovali jsme alkalinitu jako obsah CaCO3 v mg/l a máme jej porovnat s limitní hodnotou ale není možné žadnou najít tak mě napadla souvislost s těmi pojmy … Jenže KNK4,5 a alkalita jsou v mmol/l … Vysvětlí mi to někdo ?

Odpovědi
Emefej

Alkalita je snad jasná. Alkalinita je množství hydrogenuhliči­tanových iontů ve vodě. KNK je množství kyseliny, které spotřebuje 1 l vody pro dosažení zvolené hodnoty pH.

Kepler

Je to sice už dávno, co jsem působil jako technolog v této oblasti, ale pojem „alkalinity“ neznám jinak, než jako anglický výraz pro alkalitu. Ale možná je to dnes nový, speciálnější výraz. Musel bych znát souvislosti.

mosoj

http://www.ba­zenovachemiepra­ha.cz/alkalita-clanek