Velbloud

Chemicky mířený dotaz, poradíte?

Prosím, zkusíte někdo vypracovat postup vyřešení tohoto příkladu? "Chlorid fosforečný lze připravit reakcí chloridu fosforitého s chlorem. Kolik litrů chloru je třeba pro přípravu 70 g chloridu fosforečného? (7,5l chloru). Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lenjička

Nejprve si napíšeš rovnici:
PCl3 + CL2 ⇒ PCl5
Vyčíslovat to nemusíš, na obou stranách je stejně atomů.
A teď ty víš, že z jednoho molu PCl3 a jednoho molu Cl2 ti vznikne jeden mol PCl5.
Spočítáš si kolik ten jeden mol PCl5 váží… M(PCl5)=31+35­,5*5=208,5g
No ale ty chceš jen 70g toho fosforečného… Takže z toho spočítáš kolik molů je jen těch 70g.
1mol=208,5g
Xmolů=70g
X=0,336 molů
Když jis na začátku potřeboval jeden mol chloru na přípravu jednoho molu fosforečného, kolik budeš potřebovat na přípravu 0,336 molů? Taky 0,336 molu 🙂
A teď jedna věc, kterou musíš vědět: Jeden mol jakéhokoli plynu má za normálních podmínek objem 22,4l.
A ty ho potřebuješ jen 0,336molu. To je 7,5l 🙂
Snad pochopitelné 😉