Andariel

Chemické sloučeniny

Je to takhle dobře udělané?

PtH2SiO4 – dihydrogen křemičnan platinný
Dihydrogenfos­forečnan hlinitý – Al(H2PO4)3
trioxoboritan draselný – KBO3
Doplňuji:
Moje řešení je v pravým sloupci.
Určují se názvy i vzorce.

Nejlepší odpověď
arygnoc

jo
beru z5, podíval jsem se na jenom letecky. Tedy opravuji:
první dvě neexistují – soli kyselin neobsahují H2, existují jako PtSiO4 – křemičitan platinný, Al(PO4)3 – fosforečnan hlinitý, vzácně s obsahem jedného vodíku – PtHSiO4 – hydrogenkřemičitan platinný, Al(HPO4)3 – hydrogenfosforečnan hlinitý, nikdy s obsahem H2.
poslední vzorec má být K3BO3 – boritan draselný, zdůrazňovat počet kyslíku je zbytečné.

Další odpovědi
SeptikB

  1. špatně – aniont (H2SiO4)2– je odvozen od kyseliny tetrahydrogen­křemičité, správný název tedy bude dihydrogenkře­mIČITAN platNATÝ.
  2. dobře
  3. špatně – trioxoboritan (BO3)3– je odvozen od kyseliny trihydrogenborité (H3BO3) [viz quentos], správně tedy K3BO3.

quentos

ten prostřední máte dobře. Aniont u trioxoboritanu (třetí vzorec) má však oxidační číslo minus tři, protože je odvozen od kyseliny trioxoborité. Podle toho se musíme ve vzorci zařídit.

U dihydrogenkře­mičnanu (první vzorec) to taky nesouhlasí. Aby to byl křemičnan, musel by mít křemík ox. č. 5, což pak není dělitelné dvojkou od kyslíku.

Dále – určovaly se názvy, vzorce, nebo obojí a Vaše řešení je v sloupci napravo?

ad septikB, no tak vida, už jsme na to dva :{)>