sisi0110

Chci si jít na odborné školení (na své náklady), mám nárok na placené volno?

Známá mi tvrdí, že když půjdu na odborné školení (které si uhradím sama) a školení je jasně spojeno s mojí prací, tak mám nárok na placené volno pokud prokáži, že jsem ho využila na zvyšování své kvalifikace. Je to pravda? Pokud ne mám, alespoň nárok na neplacené volno?

Nejlepší odpověď
baghira

Zákoník práce, paragraf 230.3: Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.

Takže ne placené volno, ale placená účast na školení. Do toho, zda školení je pro vaši kvalifikaci vhodné či ne, má ale takovém případě co mluvit i váš zaměstnavatel.

Nicméně „nárok“, to je takové ohavné, až odborářské slovo. Já bych se raději zkusil se zaměstnavatelem férově dohodnout, než se ohánět nárokem. Možná by to mělo větší šanci na úspěch :)

Další odpovědi
tom004

Možná,je vysvětlení v odkazu.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast10h2.aspx

Drap

I když to souvisí s prací, vše záleží na dohodě se zaměstnavatelem. I zvyšování kvalifikace nemusi zaměstnavatel nutně vyhodnotit jako věxc pro vaši práci potřebnou.

Michal Kole

Myslím, že ano, je to v zájmu zaměstnavatele

U neplaceného volna by jste si musela doplatit sociální a zdravotní pojištění

modriblesk

pokud o to má váš zamestnavatel zájem ,měěl bi vám ho dát,tak že asi ano