Chci se Vás zeptat,zda mohu pronajmout svou id. 1/2,bez souhlasu spolumajitele?

Oba máme id. 1/2 domu bez vypořádání.

Nejlepší odpověď
baghira

Ne – problém je v tom slově „ideální“. Pokud to jsou ideální poloviny, nedá se říct „tahle půlka baráku je moje a tahle tvoje“. V takovém případě je spolumajitel spolumajitelem poloviny každé místnosti, v podstatě poloviny i každého schodu, trámu i každé cihly, dá se říct.
Takže byste de facto pronajímala i jeho majetek, a to bez jeho souhlasu nejde.
Doplňuji:
justis: jako právník chápete a respektujete zákony stejně, jako chápete a respektujete pravidla tohoto webu? :)
Nic ve zlém, jen se ptám :)

Další odpovědi
justis

Ano, v případě pronájmu nemovitosti bez souhlasu spolumajitele by jste omezila jeho vlastnické právo. Z povahy věci není možné Vaší polovinu pronajmout, protože ji nelze určit. Nejlepším řešením je tedy dohoda spoluvlastníků. Pokud není dohoda se spoluvlastníkem možná, lze se prostřednictvím soudu domáhat nahrazení jeho souhlasu s pronájmem dané nemovitosti.

Zdroj: justis.cz