Majkl123654

Chci nahlásit anonymně závažné podezření z korupce, jak to přesně mám udělat?

Chtěl bych nahlásit podezření z korupce na fyzickou osobu, jak přesně postupovat?

Nejlepší odpověď
Frontinus

Nejprve si ujasni, proč chceš vlastně podat trestní oznámení. Anonymní udání je u takových věcí obvykle nejlepší způsob, jak i skutečný trestný čin, pokud nemá skutečně obludné rozměry, pohřbít, protože zásadním důkazem může být jen tvé svědectví. Bez něj – a anonymní svědectví má mizivou váhu už od středověku – se na to sice můžou podívat, ale pokud jde o drobnost (škody do desítek tisíc), tak maximálně lehce proklepnou toho, na koho přišlo udání, spíš ho jen požádají o podání vysvětlení. Na druhou stranu věz, že podání trestního oznámení je věc anonymní, pokud se případ odloží, tak tvé jméno zůstane bezpečné. No a pokud by došlo na soud, pravděpodobně bys tam figuroval jako svědek.

Náležitosti trestního oznámení jsou vlastně jen takové, že má mít hlavu a patu (viz odkaz). Pokud z nějakého důvodu nemáš důvěru v PČR, můžeš ho poslat i na místně příslušné státní zastupitelství.

Zdroj: https://www.po­licie.cz/clanek/pos­tup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx

Další odpovědi
Kepler

Nejefektivnější by to bylo nahlásit přímo na protikorupční policii – kontakt zde:
https://www.po­licie.cz/clanek/u­okfk-skpv-utvar-odhalovani-korupce-a-financni-kriminality-skpv.aspx

led

najlepšie je to urobiť tak ako napísal Kepler a hlavne, nezabudnite sa na konci podpísať a dať kontakt na vás, ako to urobili niektorí anonýmovia pred vami. Pretože tu zatajovať svoje meno je zbytočné, vo vašom emaile majú vašu elektronickú adresu.
Alebo môžte podľa rôznych filmov od Inspektora Klubíčka cez CSI až po hrdinného kriminalistu VB kapitána Exnera, v gumákoch, zahalený v kabáte až po zem, na hlave kulicha a šál cez tvár, v rukaviciach hodiť obálku, s adresou protikorupčného úradu a udaním napísaným v latexových rukaviciach, do ktorejkoľvek poštovej schránky.
Alebo úplne jednoducho prísť na najbližšiu úraďovňu Polície a tam nahlásiť korupciu. Anonymita sem, anonymita tam, aj tak na vás policajti prídu.

Ale teraz vážne. Ak viete o čine, ktorý je trestný v zmysle zákona, je vašou občianskou povinnosťou toto oznámiť, Polícia a vyšetrovacie orgány nie sú povinné svoj zdroj informácií zverejniť.