pizlicka

chci koupit byt 1plus 1,a pronajímat jej.

brání mi ovšem strach z neplacení najemneho,od najemnika.jak by se tomuto dalo predejit???DEKUJI za cenné rady.
Doplňuji:
ocko,mosoji,ja vim,ale kdyz uz nezaplati dva najmy tak jsem v pytli.tedy v minusu.nejlepe by bylo,zadat tri najmy dopredu.to by me zajimalo,kdo by na to mel.pak bych mela starost navic s prazdym bytem.

Nejlepší odpověď
anonym

Pizlicko, vše bude záviset od toho, jak dobře budeš mít příslušný pronájem ošetřen smluvně. Na internetu najdeš řadu vzorů nájemních smluv. Tak se podívej, co by Ti vyhovovalo. Ty moc krátké jsou většinou k ničemu. Potřebuješ mít smluvně ošetřeno jak placení nájmu, tak užívání bytu (včetně jeho malování). Nejdříve by sis měla projít zákony, abys věděla, co toto podnikání pro Tebe bude znamenat. Také bys měla vědět, jaká máš nejen práva, ale hlavně povinnosti, abys něco nezanedbala.
Doplňuji:
Tohle Ti ale ošetří tzv. „kauce“. Tu si majitelé bytů a nemovitostí stanovují od měsíční až po šestiměsíční kauci. Může být samozřejmě nižší, ale také vyšší. Zde záleží na tom, jaké podmínky budou pro nájemce přijatelné.
Klidně se může stát, že si stanovíš nájemné 5 tisíc měsíčně a k tomu kauci ve výši tříměsíčního nájmu a nájemník na to nebude mít. Pro Tebe to bude dobré, protože zjistíš, jak dalece je potenciální nájemník solventní.
Tato kauce slouží k pokrytí nedoplatků na náklady bydlení (neuhrazené energie, nájemníkem způsobené škody, nájemné, se kterým je nájemník v prodlení).
Takže ve svém důsledku je to potom tak, že deficit na úhradách nájemného si pořešeníš stažením dluhu z této kauce. V praxi by ses neměla dostat do situace, kdy Ti nájemník bude dlužit nějakou vyšší částku.
Do smlouvy si vlož tak vysokou kauci, aby byla schůdná (uhraditelná) pro nájemníky, ale zároveň, aby Tebe kryla před případnými riziky. K tomu ostatně kauce slouží.

Další odpovědi
mosoj

Nejsem právník, ale osobně bych to nějak ošetřil v nájemní smlově. Třeba že nezaplacení dvou měsíčních nájmů znamená ukončení náj. smlouvy a pod.

bolak

Jo, do toho bych se nepouštěl, takhle sme taky „pronajímali byt“ a s tím chlapem se otec nakonec soudil pět let a nakonec mu filuta ujel kamsi na Slovensko. Sice mu něco zaplatil ale 25 papírů mu stále dluží, a nejspíš už je zpátky nedostane a navíc se kvůli tomu věčně nervoval.

A 3 měsíce dopředu ti nikdo nezaplatí, ale podle mě by stačilo klidně měsíc dopředu a jakmile nezaplatí včas (v domluveným termínu) tak hned vystěhovat, jen dojet ten měsíc co má zaplacenej a mezitím vyvěsit inzerát, abys nic netratila. Ale já sem toho názoru že se to nevyplatí, loni sem si to jentak z legrace počítal na papír, a když sem do toho zahrnul ty všechny věci který musel otec za ty léta řešit, ty opravy když jsi majitelem, vymalování když se měněj nájemníci, práce, čas, řešit problémy, stížnosti od sousedů když natrefíš na pako…prostě sou mnohem jednodušší způsoby jak zhodnotit prachy.

Navíc ceny bytů pořád kolísaj, dneska koupíš za půl druhýho milionu a za dva roky zjistíš že víc jak 1,3 ti za to nikdo nedá…

badisko

dela se to normalne tedy 3 najmy dopredu …navic muzes pozdat o vratnou kauci …tedy v pripade ze je tam tve vybaveni …skrine a podobne ..vse je na tobe co bude ve smlouve.. ale doporucil bych vam poptat se u pravnika …

pizlicka

ja jsem strasna konzerva a mam strach jit do neceho neznameho,ale dekuji za rady,casem to stejne zrealizuji.

anonym

ocko má pravdu, proto si pronajímaltelé dávají kauci, x měsíců nájemné dopředu, zpravidla 3–6 měsíců, aby vykryli vynechané platby. Výpovědní dobu mají zpravidla 2–3 měsíce. Vše ale záleží od smlouvy.
-
Nominoval bych ocko, ale nemůžu.

anonym

Děkuji Ti, beru to jako by se stalo. ☺

anonym

Nájemní smlouvy jsem pro majitele bytovky sepisovala. Nějaký vzor mám ještě určitě uložený v počítači. Až to budeš potřebovat, tak písni a já Ti to přepošlu.
Tam ta kauce byla. Nemusíš se bát jejího vyčerpání, protože nájemník je povinen v nejbližší možné lhůtě kauci doplnit na počáteční úroveň.

pizlicka

ocko prosíím,posli mi to na mejl.moc ti dekuji za cenne rady,vam vsem!ja jsem desne lina hledat info na internetu,radeji se vzdy zeptam tady,je to rychlejsi:-)

anonym

Omlouvám se, protože dělám na daňových přiznáních, tak jsem nakoukla až teď. Můžeš mi, prosím, do interní pošty poslat e-mailovou adresu. Mám jich v adresáři hodně a nerada bych smlouvu poslala někomu jinému. Promiň mi to zdržení.