Avatar uživatele
Registrovaný

DOPLNENI INFORMACE! Mohu požadovat po zaměstnavateli, aby mi mzda byla poslána poštou, nemám-li bankovní účet?

Nemám vlastní bankovní účet. Požádala jsem písemně zaměstnavatele, aby mi poslal mzdu poštou na mojí adresu. Sdělil mi, že to neudělá. Dá se tohle nějak vyřešit, lze tohle požadovat od zaměstnavatele?

Zaměstnavatel má sídlo a pracoviště 380 km od mého bydliště. Navíc jsem v pracovní neschopnosti, takže pro mzdu si k němu nemůžu jet.
Písemně jsem zaměstnavatele požádala, aby mi mzdu zaslal složenkou, protože nemám účet. Zaměstnavatel mi odpověděl telefonicky, že mi nemůže mzdu odeslat poštou.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Ne, poštou ne, ale obecně je povinnost vyplácet mzdu na pracovišti v pracovní době (ust. §120 zákoníku práce). Výplata na bankovní účet je vyjímkou, kterou lze strpět jen na žádost zaměstnance, kterou může zaměstnanec kdykoliv a bez sankcí odvolat. Co se týče pošty, tak s tím nemusí souhlasit zase zaměstnavatel, protože to je administrativně náročnější a stojí to peníze (poukaz se platí).

Žádejte výplatu na ruku.

ust. § 142, odst. 3, věta druhá, zákoník práce :Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

V takovym případě ti to musí poslat i tou poštou a jestli to neudělá, můžeš ho žalovat (což je asi trochu nereálný :-D) nebo ho naprášit inspekci práce, což je taky vo hubu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

můžeš žádat o cokoli, otázka je na co máš nárok a co je výhodnější pro zaměstnavatele >>> vyplatit ti peníze na pokladně anebo tě donutit odejít a vzít jiného, kterej má účet...
---
jen malá připomínka, účet není k zahození, až budeš marodit nebo brát důchod, nebudeš si muset vyzvedávat peníze na poště (pošta ti hodí složenku jen tak do schránky, to se mi nezdá moc bezpečný)...
doplnění:
vzhledem k tvým předcházejícím otázkám,a marození,účet bych doporučoval,a na svém trval,vzhledem k tomu,že jsi už v zaměstnání skončila,vyhazovem ti hrozit nebude moct...


Avatar uživatele
Pokročilý

Většinou když uzavíráte pracovní poměr tak je povinost mít bankovní účet.Jinak vás nezaměstnají.Je lepší mít účet,odpadnou některé starosti.Já jsem to vyřešil jednoduše mám účet na dítě přítelkyně a nikdo nemá šanci se na něj dostat/exekutor/.Je to legální.


Avatar uživatele
Zlatý

Nemůžete-li se v den výplaty z vážných důvodů dostavit na pracoviště, zašle zaměstnavatel mzdu/plat na své (míněn zaměstnavatel) náklady a nebezpečí, pokud se s Vámi nedohodnul jinak.
(Odmítnutí zaslat výplatu poštou není dohoda.)

Viz ZP, § 142, odst. 3:
http://www.zakonyprolidi.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Myslím, že v tomto případě by se dala využít Blesk peněženka. To je anonymní debetní platební karta ze skupiny MasterCard. Není spojena s bankovním účtem a není na jméno (je anonymní), dá se dobít, jedním ze způsobů dobití je klasický bankovní převod (a to i přesto, jak jsem psal, že karta není svázána s bankovním účtem). Dá se koupit třeba v trafice.

Zdroj: http://plattebleskove.cz/


Avatar uživatele
Pokročilý

Ještě bych si pročetl smlouvu. Pokud jsi tam udala bankovní účet, tak ti pošle peníze tam, aby se s tebou neotravoval. A pokud jsi účet neudala, tak tam musí být jasně napsáno, jakou formou si peníze budeš vyzvedávat.


Avatar uživatele
Stříbrný

ať už je důvod jakýkoliv, nemůžeš si nechat poslat mzdu na účet někoho známého, příbuzného nebo spolubydlícího ?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.