fortin

Chcete mávat holí před vstupem na přechod?

22. června 2010
Dopravní expert a čerstvý poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml navrhuje, aby zákon dal chodcům povinnost řidiče předem upozornit, že chtějí přecházet. To by odstranilo nedorozumění kolem přednosti chodců na přechodech.
Doplňuji:
Za snížené viditelnosti by chodec mával svítilnou. Při nedání jasného znamení na přechodu mávnutím rukou hrozí chodci pokuta až do výše 2000 Kč.

Nejlepší odpověď
Losos

Za sebe můžu říct, že mě to vůbec nijak nezvedlo ze židle. Já osobně, stejně jako předpokládám většina lidí, i přesto že vstupuji na přechod, tak se dívám jak to vypadá s dopravou. Určitě nevběhnu do vozovky bezhlavě uklidněn tím, že jsem na přechodu a tudíž jsem v bezpečí. Mělo by to tak sice být, ale bohužel to tak není, takže já osobně už teď navazuji s řidičem minimálně oční kontakt a sleduji jestli mě hodlá pustit nebo ne. Pak teprv vyrazím.

Další odpovědi
kropitko

Jsem pro. Naprosto mě vytáčí,když dvě maminky s kočárkem stojí na chodníku u přechodu,řidiči jim staví,chtějí je pustit a ony vlastně nikam ani jít nechtějí,jen se tam zrovna zakecaly. A nemusí to být jen ty maminky.....už jsem se s tím setkala mockrát. Takže já jse pro,aby chodec,který chce skuečně přejít na řidiče mávl.

anonym

Už se to snad obě strany víceméně naučily.
Ze začátku lezli chodci na přechody jak telata,protistrana to ještě neměla zažité.
I tak se musí „dávat majzla“.Vodič bude zasněný,telefonuje…
Stále platí,že když je blbá hlava,trpí celé tělo.
Pokud to p.Huml myslí vážně…Bože,to by byl ale vůl.
Není to vtip?

ten který je

Jestli se dožiji důchodu tak rozhodně na přechodu mávat holí nemíním ,ale mám v plánu že budu hrozit holí na mladé lidi.Už se těším.:-D

ReHu

To si dost dobře v praxi neumím představit. Jasné znamení si různí lidé vykládají různě.
Stejně to je všechno o lidech a zdravém selském rozumu.

cukrar

prosím uvedení zdroje citace. Děkuji

Každopádně je třeba kouknou na řidiče a na chodce, oba se na sebe usmějí, popřípadě zamávají, a nemůže dojít k nehodě.

Radovan M

Podle mě blbost – bylo by to jako se zákonem že „za snížené viditelnosti se má svítit“ – každému může připadat snížená viditelnost jinak . Stejně tak „jasné znamení“

Výletník8

  1. Pan Huml není expert na dopravu, ale na silniční provoz (tedy na velice úzkou část dopravní problematiky)
  2. Zvednutí ruky nebo podobné upozornění je užitečné. Zejména když je přechod u zastávky, kde věčně někdo stojí a čeká na autobus, aniž by přecházel, je dobré nějak upozornit. Jak napsali jiní, v praxi to zdravým rozumem stejně do jisté míry funguje.
  3. Doplněk otázky je snad jen vtip, i když jako ten vypadaly i návrhy pro povinné přílby i pro chodce a podobné nesmysly, které předkladatelé snad i mysleli vážně.