Bořek Dvořák

Chatujete (na FB) pomocí souvislých „odstavců“ nebo jsou vaše příspěvky rozkouskované?

Zdá se mi, že většina lidí má buď styl A nebo styl B, jaký na jednotlivé styly máte názor? Otázka související, píšete Velká písmena na začátku vět a na koncích tečky?

Odpovědi
Raluvud

Většinou píšu stylem jedna myšlenka – jedna „bublina“. Přijde mi to přehlednější. Velká písmena a tečky – záleží s kým si píšu.

ivzez

Já si na FB s nikým moc nepíšu.

Ale pokud ano, pak v odstavcích a snažím se psát bez chyb,
velká písmena na začátku vět, s diakritikou a interpunkcí.

anonym

Chat je především o rychlosti komunikace. Takže se snažím text dělit do jednotlivých bublin v závislosti na tom, jak rychle odpověď tazatel očekává. Pokud jsem já tím kdo chat zahajuje pak jej zahajuji delším odstavcem ve kterém se snažím uvést vše podstatné (nezačínám nic neříkajícím „Ahoj, máš chvilku ?“, to je k ničemu) dokud dotyčný nereaguje tak další bubliny neodesílám (neustálé pípání v kapse někomu kdo nemá na komunikaci zrovna čas je poněkud bezohledné). Jakmile se ale chat rozběhne z obou stran upřesňuji už podstatně kratšími větami, které se snažím odesílat co nejrychleji aby konverzace rychleji ubíhala a protistrana měla příležitost rychleji reagovat než aby čekala než dám dohromady tři odstavce, protáhnu je korekturou a teprve potom konečně odešlu 🙂

Pokud protistrana dá najevo že teď musí komunikaci na čas přerušit ale dá vědět mám prostor na poslední rychlou reakci, v této chvíli tedy není zdvořilé opět sepisovat sáhodlouhý odstavec a odesílat ho po více než čtvrt minutě.

Protože chat je především o rychlosti komunikace, hodí se umět používat a rozumět obvyklým zkratkám častých frází: https://www.we­bopedia.com/qu­ick_ref/textmes­sageabbreviati­ons.asp . Pokud vím, že komunikuji s někým kdo sám tyto zkratky používá, začnu s nimi vlastní text zkracovat také, věcnou konverzaci to výrazně urychluje.