agentpv

Chasidé se nedotknou našeho jídla, nádobí… ale naše výkaly jim nevadí ? – víc popis

Scházejí se u nás v synagoze jednou za čas chasidé. Odmítají naše nádobí a příbory a vozí si vlastní plastové. Odmítají naše jídlo a vozí si své košer. Ale když si chtějí omýt obřadně ruce tak poberou na záchodech ty misky zpod wc štetkami, naplní je vodou, přenesou si je k obřednímu umyvadlu a pak si tím polévají ruce.
Tak buď neznají wc štětky a jejich smysl, nebo jim křesťanské výkaly nevadí. Asi platí to první, protože po nich zůstane vždy takový nepořádek až hamba mluvit, nemluvě o pomaštených historických zdech a podlaze. Dovede to někdo prosím vysvětlit.

Nejlepší odpověď
annas

Jet o jejich tradice, takže jejich věc. My se můžeme divit.

Ale určitě má polévání rukou symbolický význam, jakási očista od „satana“, který sídlí u nevěřících, příprava k modlitbě, obřadu atd.

Vycházím z toho, že symbolická očista souvisí s jejich názory – viz níž – nutnosti očisty od přítomnosti satana, který v místnosti zůstal i v nádobě na WC.

„Chasídé = věrní, zbožní. Chasidisté, oddaní svým rabínům, tvrdí například, že nevěřící jsou Satanova stvoření, ve kterých není nic dobrého. Existence nevěřících je zbytečná. Vše bylo stvořeno jen kvůli Židům. Toto učení je už odmala vtloukáno do hlav malým žáčkům v židovských ješivách. Tak mají ortodoxní vyznavači judaismu zaručenou kontinuitu své víry.“ atd.

Více zde: http://oknodos­veta.webnode.cz/new­s/izraelska-demokracie-versus-zidovsky-stat/

Další odpovědi
Drap

Co na tom chceš vysvětlit, Každá kultura ba i každý jedinec má své návyky a zvyklosti. Pokud ti to vadí, tak je tam nepouštějte. Kdyby se tak choval někdo u ně doma, tak pro příště má smůlu.