Gami.Pet

Chápu to dobře? Poplatník daně X plátce daně?

Poplatník daně je FO nebo PO které se konkrétní daň strhává. Plátcem daně je osoba, která tuto daň finančnímu úřadu odvádí za někoho jiného a vlastně tak pouze zprostředkovává výběr konkrétní daně.

Nechápu, proč se mu teda říká plátce, když ji neplatí, ale jenom zprostředkovává.

Př.
Poplatníkem je zaměstnanec, ale plátcem daně je jeho zaměstnavatel, který mu daně strhává a odvádí je za všechny své zaměstnance finančnímu úřadu.

A ten zaměstnavatel daně neplatí? (sám za sebe)

Nejlepší odpověď
anonym

Proč se mu tak říká? – inu – ustálená terminologie (je to osoba zodpovědná za odvedení daně od poplatníků vybrané)…
Zaměstnavatel, pochopitelně, taky platí daně – ´sám za sebe´.

Další odpovědi
Pepa25

Myslím, že je dobře, že je jednoznačná terminologie. Prostě si pamatuj, že poplatníkovi je to k tíži a plátce skutečně platí, „cáluje“