michalds

Chápu pojem rešerše správně?

Pokud mám napsat rešerši na zadané téma, tak je to jakýsi slepenec informací a citací článků z více zdrojů? Čili nemusím psát text vlastníními slovy, stačí, když poskládám více informací z knih, internetu, tisku, atd.?

Potřebuji udělat rešerši o 10 stranách … jde mi hlavně o to, jestli si vystačím s klávesy ctrl+C a ctrl+V, anebo tam má být i kus mé vlastní práce, čili s vlastními slovy.

Nejlepší odpověď
annas

Neřekla bych slepenec

Rešerše je soupis literatury k vybranému tématu, na které máte napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.

"Český termín rešerše má dva významy.

První výklad výrazu symbolizuje samotný akt vyhledávání informací.

Druhý výklad je potom názvem pro konečný produkt vytvořený vyhledávací činností.

U výkladu pojmu rešerše je také důležité zdůraznit, že jde o vyhledávání informací na určité zadané téma. Jen samotná bibliografie tedy není rešerší. "

https://wiki.kni­hovna.cz/index­.php?title=Re%C5%A1­er%C5%A1e

Ukázková řešerše na téma Stalking, Cyberstalking.

https://issuu­.com/knihovnau­tb/docs/ukazo­kova_reserse

Další odpovědi
paul1

Tady je vyčerpávající pojednání o rešerši:

Zdroj: http://knihov­na.cvut.cz/ka­talogy-a-databaze/reserse/co-je-reserse

Kepler

Co o tom říkají slovníky:
ASCS
hledání, pátrání, vyšetřování; přešetřování, ověřování (faktů, údajů, ap.);
SSČ

  1. vyhledávání informací
  2. soupis požadovaných informací

SSJČ
získávání informací o někom, něčem; hledání, pátrání, vyšetřování; přešetřování, ověřování (faktů, údajů ap.): r. detektivní kanceláře; – odborné r. u expertů; bibliografické r.;
Třeba v případě diplomové práce mi stačil jen souhrn odkazů na odborná pojednání o daném tématu, které jsem získával v knihovnách (internet tehdy ještě neexistoval).

Michálek1245

Dobrý den, v zásadě to chápete správně, ale ty informace by měly být nějakým způsobem ucelené, ozdrojované. Prostě není to jenom o tom, že člověk udělá control c a control v. Hodně na to pomáhají knižní databáze jako https://www.cbdb­.cz/knihy kde na základě klíčových slov zjistíte vhodné zdroje. Ale samozřejmě ten způsob práce a tvorby rešerše má každý trochu jiný. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.