Kincl

Chápu dobře, že studentem na VŠ jsem do doby kterou jsem uvedl na „potvrzení o studiu“ a ten odevzdal na Pojišťovnu?

Odpovědi
quentos

ivzez: co je to za blbost – „Studentem VŠ budete až do ukončení studia na VŠ“?! To tedy bije do očí…

Ad dotaz – ono dost záleží na tom, jaké datum jste tam uvedl. Už si to z dob studií nepamatuju, ale nemýlím-li se, jedná se o období od začátku akad. roku až do 31.8. následujícího (kalendářního) roku. Někdo (např. dopravní společnosti) to však neuznává a nepočítá do toho léto.

anonym

Kinci, status studenta VŠ máte do ukončení studia. Pokud jde o nárok „udělat“ si ještě poslední prázdniny, tak má pravdu quentos.
Pro daňové účely Vaši rodiče kvůli odpočtu na Vás dokládají každý rok „Potvrzení o studiu“ (přikládá se k přiznání k dani z příjmu nebo k přiznáníé k dani ze závislé činnosti). Žádný formulář o potvrzení délky studia nejste oprávněn vyplňovat (ani částečně) sám. Toto je záležitost školy, jejímž jste studentem. Netuším o které pojišťovně mluvíte, ale i zde platí, že si vyžádáte potvrzení o studiu na škole, jejímž jste studentem a předložíte je pojišťovně.

A jinak informace pro ty, kteří ukončili studium stažené z netu:
Pokud jsem úspěšně ukončil školu, do kdy jsem žákem školy a od kdy do kdy jsem pojištěncem z titulu státu ?????
Pokud občan řádně ukončil studium( výučním listem, maturitou, absolutoriem,státní zkouškou) je žákem školy a pojištěncem z titulu státu :
1)výučním listem- učební obory, maturitou- střední školy, absolutoriem- vyšší odborné školy – je žákem školy do dne ukončení studia, za předpokladu, že se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Dnem následujícím po dni úspěšného ukončení studia přestává být žákem školy. Pojištěncem z titulu státu je do 31.8. příslušného kalendářního roku a to za předpokladu, že na tzv. brigádách neodpracuje celý kalendářní měsíc( tedy od 1 .do posledního dne měsíce). Pokud by pracoval pouze část jednoho a pouze část druhého měsíce, zůstává pojištěncem z titulu státu do 31.8. příslušného kalendářního roku. Bližší informace Vám podá Vaše zdravotní pojišťovna.

  1. na jazykové škole- je žákem školy do 30.6. – pojištěncem z titulu státu je do 31.8. příslušného kalendářního roku, za předpokladu , že se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Tedy škola je zapsána v příslušné vyhlášce a jednalo se o nástup na tuto školu po první maturitě v době od 1.9. do 31.12 roku, v němž maturoval a za předpokladu,že na tzv. brigádách neodpracuje celý kalendářní měsíc( tedy od 1 . do posledního dne měsíce). Pokud by pracoval pouze část jednoho a pouze část druhého měsíce, zůstává pojištěncem z titulu státu do 31.8. příslušného kalendářního roku.Bližší informace Vám podá Vaše zdravotní pojišťovna.
  2. na vysoké škole složením státních zkoušek, pokud se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání –složením poslední zkoušky přestává být žákem školy, pojištěncem z titulu státu je v tom měsíci , kdy skládal poslední státní zkoušku a celý následující kalendářní měsíc. Bližší informace Vám podá Vaše zdravotní pojišťovna.

ivzez

Nikoliv. Studentem VŠ budete až do ukončení studia na VŠ.
Potvrzení o studiu ale bude potřeba dokládat každý rok znovu.
Doplňuji:
Quentosi, proč hned blbost?

Student může být studentem až/jenom do ukončení studia na VŠ.
Pokud např. nezvládne zkoušky v prvním zkouškovém období,
určitě nebude studentem VŠ až do 31. srpna!

Mé dceři škola v prvním roce studia potvrdila studium s plánovaným termínem ukončení studia podle studijního programu.
Každý rok pak bylo potřeba dokládat, že ve studiu pokračuje.

Pokud by skončila dříve, byla by studentkou pouze do data ukončení studia.

Kincl

A chci se zeptat, pokud bych měl mít ukončení studia po prvním semestru nevíte přibližně jestli už v lednu bych nebyl student? Nebo až třeba v únoru ?