Četli jste Kafkovu „Proměnu“? Jak na vás dílo působilo?

Zajímalo by mě taky, kterou osobu považujete za klíčovou postavu proměny.

Nejlepší odpověď
annas

Knihu jsem četla, je to už dávno, tudíž jen několik myšlenek.

Jaký má dopad proměna člověka , když se změní? Nemusí jít jen o brouka, ale o jakoukoliv proměnu člověka, který se vymyká běžnému standardu, je osamocený, osamělý, plný úzkosti,, vše se promítá do jeho vnitřního světa.

Myslím si, že Kafka ukazuje na obecný problém, který trápí hodně lidí. Kdo se o ně postará, až budou bezmocní? Kdo jim pomůže?

Lidské vztahy vysvětluje jako podobenství o proměně člověka v brouka, který je neužitečný, proto se ho rodina chce zbavit.

Jde tedy o groteskní příběh obchodního cestujícího, který se promění v brouka a je svému okolí až odporný. Je rodinou zavrhovaný, proto nakonec svou vinou zemře. Rezignuje na okolí,

Ale Kafka nechává n čtenáři, aby siouvědomil, proč se tak tane. Tudíž není jednotný návod, každý to může vidět jinak.

Z pohledu K. . existencialismu to beru tak, že často se stane něco nečekaného, třeba kldyž člověk propadne beznaději, objeví se různé nahodilosti atd

V povídce existuje jako člověk, jako brouk, ale jeho existence, tedy jeho bytí končí z vlastní vůle.

Záleží opravdu na každém, kterou postavu si vybere. a jak by proměnu řešil, nejen v brouka – to je absurdní snová představa K. jen naznačuje. bezvýchodnost situace. Proč?

Další odpovědi
Michal47

Vím jenom, že se vypravěč změní v odporný hmyz. Není si jist sám sebou. A tato jeho obava hypertrofuje v onu proměnu (prožitou pravděpodobně ve snu).

Autista

Dobrý psícho. Totok napsat, to je dobrá schíza, když jsme u toho.

Rokio

Ano, četl jsem ji, ale pak mi obsah knihy začal připadat nechutný, tak jsem s tím přestal.

Hlavní postava se přemění v brouka, protože vykonává povolání, které ho vnitřně nenaplňuje.