Avatar uživatele
2kabel

Existuje český ekvivalent pro termín “Runner’s High”?

Pro lepší pochopení jsem tenhle stav zažil párkrát na FL cca před 20 lety, kdy mi pohyb dělal neskutečnou radost. Běhal jsem všude, kde se dalo – do/z posilky, práce ap. Byl to stav euforie, kdy jsem fyzicky necítil vlastní tělo – dýchání, pot, paprsky Slunce, dokonce ani doteky tenisek o chodník. Byl to blažený pocit jako bych se zbavil mé tělesné schránky a letěla jen duše a kdyby to vydrželo věčně, tak bych doteď běhal po světě jak ten Forrest Gump :)

Na webu www.behej.com/cla­nek/6159-bezecka-nirvana-zazili-jste-ji
jsem našel výrazy jako běžecký trans, běžecká nirvana, běžecká euforie, běžecký orgasmus. Neznáte někdo odbornější název? Dík.

Zajímavá 0 před 1121 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Také jsem našel běžeckou euforii. On je problém ten, že jde (jak je v angličtině časté) o slovní hříčku, takže to jednak takhle pěkně přeložitelné nebude a jednak nejde o odborný termín („high“ je v tomto spojení užito ve svém slangovém významu). „Odbornější termín“ tudíž asi mít nebudeme.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Možná lze ukecanou češtinou říci “ vyplavení endorfinů po fyzické námaze”. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
2kabel

Ametyst :) ještě jsem našel
„Tento stav – druhý dech (anglicky v tomto případě označován i jako runner's high) – nebyl nikdy spolehlivě vědecky zdokumentován a doposud existují čtyři poměrně odlišné hypotézy.“
(zdroj: www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/odborne-referaty/druhy-dech.html)

před 1121 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

2kabel: Hledala jsem v anglickém textu, a tam právě popisují dokonale ten stav, který popisuješ ty. 🙂 Ještě jsem slyšela výraz “hormony štěstí”.

před 1121 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Sport