Vojtěch

Česká gramatika: „není-liž“

Ahoj, ve starší Češtině se vyskytovalo slovní spojení „není-liž“. Netušíte jak se v gramatice nazývá? Rád bych našel internetové zdroje k nastudování, ale vlastně nevím co mám hledat. Díky

Nejlepší odpověď
annas

Tvar – li(ž) – je knižní tvar tázací částice ve významu zdalipak – není-li(ž) pravda?
Jinak -li je podřadící spojka ( dnes zpravidla podmínková). V minulosti -li se užívalo
v tázacích větách – zdali, jestliže, čili, ačli, pakliže. Tvar li-že -liž(e), později než-li. I když se tvar užíval ve staroslověnštině, jeho původ je nejasný.

Etymologie.